printButton PRINT

SJTC Spring Meet
Canada Games Stadium, Saint John
May 20, 2019

2019 SJTC / SJHS Spring Meet - 2019-05-20                   
                             Canada Games Stadium                              
                                    Results                                    
 
Girls 12-13 80 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Coakley, Leah                Saint John T                      12.91   2.1 
  2 Sparkes, Lily-Jane           Fast Tracks                       12.96   2.1 
 
Girls 100 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Comeau, Shanna               Saint John T                      13.56   2.6 
  2 Dubé, Sophie                 Fredericton            13.91      14.04   2.6 
  3 Eruokwo, Sophie              Unattached                        14.46   2.6 
  4 Evans, Karly                 Saint John T                      14.70   2.6 
 
Girls 150 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Mackinley, Regan             Saint John T                      22.96   2.3 
  2 Williams, Julia              Saint John T                      24.17   2.3 
  3 Sparkes, Lily-Jane           Fast Tracks                       24.64   2.3 
  4 Coakley, Leah                Saint John T                      24.90   2.3 
 
Girls 200 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Comeau, Shanna               Saint John T                      28.73   4.7 
  2 Hall, Chelsey                Fast Tracks            29.00      29.14   4.7 
  3 Dubé, Sophie                 Fredericton            29.37      29.82   4.7 
  4 Evans, Karly                 Saint John T                      30.87   4.7 
  5 Beck, Jillian                Harbour View                      30.98   4.7 
 
Girls 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 MacIsaac, Shelby             A.S.E.A.               57.76    1:00.25  
  2 Allanach, Janelle            A.S.E.A.                        1:03.07  
  3 Halaoui, Marena-Solim        Fast Tracks          1:02.00    1:03.16  
  4 Vringer, Erin                Saint John T                    1:03.61  
  5 Hall, Chelsey                Fast Tracks          1:04.00    1:06.20  
  6 LeBlanc, Julia               Saint John H                    1:08.28  
 
Girls 800 Meter Run
===================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Hall, Mackenzie              Fast Tracks          2:16.00    2:29.98   1 
  2 Fullarton, Zoe               Fast Tracks          2:30.75    2:32.92   1 
  3 Spalding, Neve               Fast Tracks                     2:33.52   1 
  4 Trites, Nicole               Fast Tracks                     2:42.44   2 
  5 Mackinley, Regan             Saint John T                    2:45.41   2 
  6 LeBlanc, Julia               Saint John H                    2:47.11   1 
  7 Macpherson, Marin            Saint John T         2:45.00    2:49.38   1 
  8 Dysart, Lauren               Saint John T                    2:49.63   2 
  9 Haslett, Morgan              Saint John T                    2:54.62   1 
 10 Kingston, Olivia             Harbour View                    2:54.78   1 
 11 Emerson, Valerie             Saint John T                    2:56.77   2 
 12 Sparkes, Lily-Jane           Fast Tracks                     3:01.35   2 
 13 Emerson, Evelyn              Saint John T                    3:06.26   2 
 14 Coakley, Leah                Saint John T                    3:25.57   1 
 
Girls 14-15 1200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Vringer, Erin                Saint John T                    3:39.48  
  2 Beausoleil, Audrey           A.S.E.A.             4:09.00    4:10.31  
  3 Trites, Nicole               Fast Tracks                     4:14.32  
  4 Dysart, Lauren               Saint John T                    4:18.42  
  5 Macpherson, Marin            Saint John T         4:29.00    4:26.12  
 
Girls 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Keefe, Danielle              Fast Tracks          4:41.87    4:52.86  
  2 McLeod, Madeleine            Fast Tracks          5:08.13    5:11.98  
  3 White, Jessica               Fredericton                     5:17.87  
  4 Haynes, Hannah               Saint John T                    5:47.43  
  5 Evans, Alyssa                Saint John H                    5:49.15  
  6 Kozak, Gabby                 Fast Tracks                     5:58.07  
  7 Kingston, Olivia             Harbour View                    6:20.94  
  8 Page, Julia                  Woodstock Hi                    6:44.59  
 
Girls 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Page, Julia                  Woodstock Hi                   13:56.13  
 
Girls High Jump
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Haslett, Morgan              Saint John T                      1.20m  
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 
        O    O    O    O    O  XXO  XXX 
  2 Williams, Julia              Saint John T                      1.10m  
     0.95 1.00 1.05 1.10 1.15 
        O    O   XO   XO  XXX 
 
Girls 12-13 Long Jump
=====================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Mackinley, Regan             Saint John T                      3.76m   NWI 
     3.37m(NWI) 3.76m(NWI) 3.46m(NWI)            
  2 Vautour, Karrin              Saint John T                      3.38m   NWI 
     3.38m(NWI) FOUL      3.34m(NWI)            
  3 Coakley, Leah                Saint John T                      3.14m   NWI 
     2.94m(NWI) 3.02m(NWI) 3.14m(NWI)            
  4 Sparkes, Lily-Jane           Fast Tracks                       2.95m   NWI 
     2.76m(NWI) 2.90m(NWI) 2.95m(NWI)            
 
Girls Long Jump
=====================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 LeBlanc, Victoria            Saint John T           5.30m      5.11m   0.5 
     5.11m(0.5) FOUL      4.63m(0.2)         
  2 Dubé, Sophie                 Fredericton            4.29m      3.97m  +0.0 
     FOUL      2.94m(0.5) 3.97m(+0.0) 3.83m(+0.0) 3.86m(0.1) 3.86m(0.9)
  3 Emerson, Valerie             Saint John T                      3.88m   NWI 
     3.26m(NWI) 3.17m(NWI) 3.88m(NWI) 3.02m(NWI) PASS      PASS     
  4 Macpherson, Marin            Saint John T                      3.75m  +0.0 
     3.74m(0.1) 3.60m(1.3) 3.30m(0.4) 3.51m(NWI) 3.75m(+0.0) FOUL     
  5 Emerson, Evelyn              Saint John T                      3.70m   NWI 
     3.70m(NWI) 3.57m(NWI) 3.57m(NWI) 3.42m(NWI) PASS      PASS     
  6 Beck, Jillian                Harbour View                      3.62m   2.5 
     2.27m(0.5) 2.91m(+0.0) 3.32m(+0.0) 3.11m(NWI) FOUL      3.62m(2.5)
  7 Burpee, Sarah                Woodstock Hi                      2.85m   NWI 
     2.44m(NWI) 2.85m(NWI) 2.79m(NWI)           
  8 Thorne, Hailie               Grand Manan                       2.65m   NWI 
     2.35m(NWI) 2.65m(NWI) 2.43m(NWI) PASS      PASS      PASS     
 
Girls 12-13 Shot Put
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Vautour, Karrin              Saint John T                      4.02m  
      4.02m  3.49m  3.99m           
 
Girls Shot Put
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Allanach, Jocelyne           A.S.E.A.               8.64m      8.43m  
      8.26m  8.39m  8.42m  8.31m  8.38m  8.43m
  2 Beck, Jillian                Harbour View                      8.27m  
      7.97m  7.80m  8.27m  FOUL  FOUL  FOUL
  3 Burpee, Sarah                Woodstock Hi                      7.36m  
      6.71m  6.23m  7.36m  FOUL  FOUL  FOUL
 
Girls Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Allanach, Jocelyne           A.S.E.A.              20.43m     20.24m  
      17.12m  18.74m  18.72m  FOUL  20.24m  19.76m
  2 Burpee, Sarah                Woodstock Hi                     14.35m  
      7.28m  14.29m  13.69m  14.35m  12.89m  FOUL
 
Girls Hammer Throw
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Allanach, Jocelyne           A.S.E.A.                         23.79m  
      23.48m  22.25m  23.79m  FOUL  22.38m  20.88m
 
Girls Javelin Throw
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Beck, Jillian                Harbour View                     32.62m  
      32.53m  31.52m  30.37m  32.62m  29.23m  PASS
  2 Thorne, Hailie               Grand Manan                      14.95m  
      FOUL  14.95m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  3 Kingston, Olivia             Harbour View                     11.46m  
      11.46m  11.20m  9.53m  8.52m  FOUL  FOUL
 
Boys 12-13 80 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Wolverton, Caden             Fast Tracks                       12.21   2.1 
 
Boys 100 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Harrison, Braden             Fredericton            11.05      11.29   1.9  1 
  2 Manuel, Marc                 Saint John T           11.50      11.73   1.9  1 
  3 MacLeod, Fraser              Cape Breton            12.00      12.00   1.9  1 
  4 Gagné, Gabriel               A.S.E.A.                          12.15   2.8  2 
  5 King, Ben                    Saint John T                      12.29   1.9  1 
  6 Vincent, Liam                Fredericton            12.86      12.72   1.9  1 
  7 Nickerson, Taylor            Saint John T                      12.74   2.8  2 
  8 Sullivan, Quinn              Saint John T           13.19      13.09   1.9  1 
  9 Kim, Yoon                    Saint John T                      13.16   1.9  1 
 10 Roussel, Francis             Fredericton            13.57      13.58   1.9  1 
 11 Cruickshank, Eli             Grand Manan                       14.10   2.8  2 
 12 Stackhouse, Jonathan         Grand Manan                       14.49   2.8  2 
 
Boys 150 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Wolverton, Caden             Fast Tracks                       23.59   2.3 
  2 Pickard, Cooper              Unattached                        27.58   2.3 
 
Boys 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Gagné, Gabriel               A.S.E.A.                          25.12   3.6  1 
  2 King, Ben                    Saint John T                      26.01   3.7  2 
  3 Kim, Yoon                    Saint John T                      26.85   3.7  2 
  4 Sullivan, Quinn              Saint John T                      26.86   3.6  1 
  5 Daigle, Ben                  Saint John H                      26.97   3.7  2 
  6 Mason, Jordan                Grand Manan                       27.77   3.7  2 
  7 Roussel, Francis             Fredericton            29.03      28.28   3.6  1 
 
Boys 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Ferguson, Bailey             Fredericton            52.69      52.11  
  2 Enstrom, Owen                A.S.E.A.               52.19      54.11  
  3 Manuel, Marc                 Saint John T           53.00      54.94  
  4 Green, Tim                   Unb Reds               59.00    1:00.23  
  5 Daigle, Ben                  Saint John H                    1:04.10  
  6 Wolverton, Caden             Fast Tracks                     1:17.74  
  7 Pickard, Cooper              Unattached                      1:32.30  
 
Boys 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Adams, Tyler                 Unattached           2:00.00    2:04.26  
  2 Harris, Cameron              Saint John T         2:08.77    2:08.99  
  3 Richard, Francois            Unattached                      2:09.11  
  4 Landry, Micah                Saint John T                    2:10.51  
  5 Wilkie, Ethan                Saint John T         2:09.00    2:13.88  
  6 Rosvall, Bruce               Saint John T         2:18.00    2:20.04  
  7 Wolverton, Caden             Fast Tracks                     2:59.47  
 
Boys 14-15 1200 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Landry, Micah                Saint John T                    3:35.09  
 
Boys 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Richard, Francois            Unattached                      4:31.87  
  2 Hawrishok, Alex              Fast Tracks                     4:46.97  
  3 Larter, Ryan                 Unb Reds             4:35.87    4:51.02  
  4 Mason, Jordan                Grand Manan                     5:28.73  
 
Boys 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Spragg, Mitch                Unb Reds                        9:46.49  
  2 Coffin, Alex                 Saint John T        10:25.00   10:21.60  
  3 Cruickshank, Eli             Grand Manan                    12:13.55  
 
Boys 110 Meter Hurdles
==============================================================================
    Name                    Year Team                    Seed    Prelims  Wind
==============================================================================
Preliminaries
  1 Thorne, Craig                Kennebecassi           14.38      14.28q  2.1 
  2 Hughes, Eric                 Unattached N           14.94      15.10q  2.1 
 
Boys 110 Meter Hurdles
=====================================================================================
    Name                    Year Team                 Prelims     Finals  Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 Thorne, Craig                Kennebecassi           14.28      14.38   2.3 
  2 Hughes, Eric                 Unattached N           15.10      15.07   2.3 
 
Boys 300 Meter Hurdles
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Beach, Jason                 Sussex Regio                      49.40  
 
Boys High Jump
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Vautour, Cody                Saint John T                      1.38m  
     1.25 1.30 1.35 1.38 1.40 
        O    O    O  XXO  XXX 
  2 Beach, Alex                  Sussex Regio           1.40m      1.35m  
     1.25 1.30 1.35 1.38 1.40 
        O    O    O  XXX  XXX 
 
Boys 12-13 Long Jump
=====================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Gray, Benjamin               Saint John T                      3.12m   NWI 
     3.07m(NWI) 3.12m(NWI) 3.00m(NWI)            
  2 Pickard, Cooper              Unattached                        3.03m   NWI 
     2.99m(NWI) FOUL      3.03m(NWI)            
  3 Ross, Ian                    Saint John T                      2.59m   NWI 
     FOUL      FOUL      2.59m(NWI)            
 
Boys Long Jump
=====================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Beach, Jason                 Sussex Regio                      5.29m   NWI 
     5.29m(NWI) 5.20m(3.8) 5.01m(2.5) FOUL      4.98m(1.7) FOUL     
  2 Daigle, Ben                  Saint John H                      4.91m   2.4 
     4.54m(2.4) 4.91m(2.4) 4.87m(0.5) 4.82m(1.2) 4.48m(1.7) 4.56m(0.5)
  3 Beach, Alex                  Sussex Regio                      4.28m   0.9 
     4.07m(3.8) FOUL      3.85m(2.3) 4.27m(0.9) 3.85m(1.4) 4.28m(0.9)
 
Boys Triple Jump
=====================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Beach, Jason                 Sussex Regio                     11.28m   2.1 
     10.73m(4.0) 10.90m(3.3) 11.08m(0.6) 10.99m(+0.0) 10.95m(2.4) 11.28m(2.1)
 
Boys 12-13 Shot Put
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Gray, Benjamin               Saint John T                      6.34m  
      6.34m  FOUL  5.98m           
  2 Ross, Ian                    Saint John T                      4.76m  
      3.99m  4.59m  4.76m         
 
Boys Shot Put
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Manuel, Jarod                Fredericton                      12.78m  
      11.96m  FOUL  12.78m  FOUL  12.66m  11.73m
  2 McDonald, Calvin             Saint John T                      9.52m  
      8.90m  9.16m  FOUL  8.76m  8.61m  9.52m
  3 Jefferson, David             Saint John T                      8.10m  
      7.55m  7.73m  7.83m  7.62m  7.53m  8.10m
 
Boys Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Manuel, Jarod                Fredericton                      36.67m  
      FOUL  FOUL  FOUL  34.41m  FOUL  36.67m
  2 McDonald, Calvin             Saint John T          35.29m     36.58m  
      32.14m  36.58m  32.68m  32.39m  34.86m  32.74m
  3 Jefferson, David             Saint John T                     23.91m  
      FOUL  22.57m  FOUL  21.83m  23.91m  23.61m
  4 Sveinson, Matthew            Grand Manan                      21.01m  
      20.98m  18.51m  18.89m  19.74m  18.28m  21.01m
  5 Pickard, Cooper              Unattached                       13.23m  
      7.39m  FOUL  13.23m  PASS  10.60m  FOUL
 
Boys Hammer Throw
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Jefferson, David             Saint John T                     24.16m  
      FOUL  FOUL  FOUL  23.12m  24.16m  FOUL
 
Boys Javelin Throw
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Robichaud, Brandon           Aetos Athlet          50.33m     45.95m  
      42.44m  45.95m  44.96m  42.44m  FOUL  41.59m
  2 Sveinson, Matthew            Grand Manan                      21.92m  
      16.10m  15.57m  19.99m  21.92m  FOUL  17.48m
  3 Jefferson, David             Saint John T                     21.35m  
      20.82m  FOUL  19.89m  21.35m  PASS  PASS
  4 Ross, Ian                    Saint John T                     12.70m  
      12.63m  FOUL  12.70m  11.44m  PASS  PASS
  5 Gray, Benjamin               Saint John T                     10.60m  
      FOUL  FOUL  FOUL  10.60m  PASS  PASS
 
Tetrathlon: #1 Boys 11&U 60 Meter Dash Tetrathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Mackinley, Caden             Saint John T             12.96   1.5 
 
Tetrathlon: #4 Boys 11&U 600 Meter Dash Tetrathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mackinley, Caden             Saint John T           2:50.58      38
 
Tetrathlon: #2 Boys 11&U Long Jump Tetrathlon
============================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Wind Points
============================================================================
  1 Mackinley, Caden             Saint John T             2.15m   NWI 
     2.15m(NWI) 1.86m(NWI) 1.71m(NWI)            
 
Tetrathlon: #3 Boys 11&U Shot Put Tetrathlon
=======================================================================
    Name                    Year Team                    Finals  Points
=======================================================================
  1 Mackinley, Caden             Saint John T             3.81m     123
      FOUL  3.45m  3.81m            
 
Boys 11 & Under Tetrathlon
================================================================================
    Name                    Year Team                    Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Mackinley, Caden             Saint John T                        161   10   
	

Close window