printButton PRINT

East Coast Games /NB Provincials / RJTW Provincials
Canada Games Stadium, Saint John
Jun 22 - 23, 2019



		Full Results for both days
East Coast Games/NB Provincials/RJTW Provincials
Canada Games Stadium, Saint John, NB - 22/06/2019 - 23/06/2019
Boys 60 Meters (U10)
RJTW
Finals
================================================================================
Pl Name Age Team Time Wind Ht. (Pl) Pts
================================================================================
1 JENKINSON, Bentley 9 New Maryland 10.23 –3.8 2 (1) 10
2 FRASER, Jaxon 9 Park Street 10.26 –3.8 2 (2) 8
3 DECAENS, Zyon 8 Unattached 10.27 –2.7 3 (1)
4 SEDORE, Khalil 9 Unattached 10.73 –3.8 4 (1)
5 SMITH, Nathan 9 Péninsule Acadienne 10.80 –3.9 1 (1) 6
6 MUNN, Cooper 9 Nashwaak Valley 10.87 –3.8 2 (3) 5
7 POIRIER, Felix 9 Mgr.-François-Bourge 11.06 –3.8 2 (4) 4
8 GOUPIL, Justin 9 Terre-des-Jeunes 11.09 –3.9 1 (2) 3
9 YOUNG, Max 9 Nashwaaksis Memorial 11.11 –3.9 1 (3) 1.5
9 ROSS, Keith 8 Centre La fontaine 11.11 –3.8 4 (2) 1.5
9 FULTON, Jacob 9 Unattached 11.11 –2.7 3 (2)
12 SMITH, Wyatt 9 Unattached 11.12 –2.7 3 (3)
13 LOSIER, Jesse 9 Unattached 11.16 –3.9 1 (4)
14 POOLE, Ryder 9 Connaught St Element 11.27 –3.9 1 (5)
15 JEFFREY, Drew 9 Garden Creek 11.33 –3.9 1 (6)
16 CLIFFORD, Kye 9 Alexander Gibson 11.42 –3.8 2 (5)
16 LEBLANC, Alexi 9 Unattached 11.42 –3.8 4 (3)
18 DRAY, Thomas 9 Donat-Robichaud 11.43 –3.8 2 (6)
19 DUKE, Samuel-Olivier 9 Unattached 11.61 –2.7 3 (4)
20 PLOURDE, Raphael 9 Unattached 11.85 –2.7 3 (5)
21 RICHARD, Alek 8 La Fontaine de Négua 13.41 –3.8 4 (4)
22 BROCHU, Félix 8 Péninsule Acadienne 13.49 –3.8 2 (7)
23 DUKE, Raphaël 6 Unattached 14.81 –3.8 2 (8)
BROOKS, Mitchell 9 UNATTACHED-NEW BRUNS NT 3
Boys 80 Meters (U12)
RJTW
Finals
================================================================================
Pl Name Age Team Time Wind Ht. (Pl) Pts
================================================================================
1 WORLEY, Theodore 11 Connaught St 12.65 –3.9 1 (1) 10
2 LUNDY, Cole 11 Priestman 12.70 –3.9 1 (2) 8
3 HOVEY, Ty 10 Upper Miramich 13.41 –2.4 2 (1) 6
4 CORMIER, Jeremie 11 Péninsule Acadienne 13.52 –2.4 2 (2) 5
5 ST-PIERRE MALTAIS, N 10 Les Eclaireurs 13.57 –3.9 1 (3) 4
6 TURCOTTE, Maxime 10 des batissuers 13.59 –3.9 1 (4) 3
7 GAMBLE, Grayson 11 Connaught St 13.83 –3.9 1 (5) 2
8 GOUPIL, Miguel 11 Terre-des-Jeunes 14.16 –3.9 1 (6) 1
9 BYRAM, Tyler 11 Péninsule Acadienne 14.30 –3.9 1 (7)
Boys 80 Meters (U14)
RJTW
Finals
================================================================================
Pl Name Age Team Time Wind Ht. (Pl) Pts
================================================================================
1 MELLISH, Jack 13 A.S.E.A. 10.88 –0.7 1 (1) 10
2 ROBINSON, Maguire 13 Ridgeview MS 11.29 –0.7 1 (2) 8
3 JONES, Aiden 13 Fundy HS 11.36 –0.6 2 (1) 6
4 MYATT, Carter 12 Unattached 11.68 –0.6 2 (2)
5 KINNEY, Nathaniel 12 Unattached 12.11 –0.6 2 (3)
6 HANSON, Cameron 12 Unattached 12.59 –0.7 1 (3)
7 GRAY, Benjamin 11 Saint John TC 12.60 –0.7 1 (4) 10
8 MOREAU, Alexandre 13 Marguerite-Bourgeoy 12.97 –0.7 1 (5) 5
9 KEENAN, Nolan 12 A.S.E.A. 13.02 –0.7 1 (6) 4
Men's 100 Meters (Mixed Age Groups)
Finals U16
=========================================================================
Pl Name Age Team Time Wind a Pts
=========================================================================
1 SULLIVAN, Quinn 14 Saint John TC 13.38 –5.9 10
2 KIM, Yoon 15 SAINT JOHN TRACK & F 13.51 –5.9 8
Finals U18
=========================================================================
Pl Name Age Team Time Wind a Pts
=========================================================================
1 HACHÉ, Brandon 16 A.S.E.A. 12.37 –5.9 10
2 KING, Ben 17 Saint John TC 13.04 –5.9 8
Finals Senior
=========================================================================
Pl Name Age Team Time Wind a Pts
=========================================================================
1 FRANCIS, Isaac 21 UNB Reds 13.29 –5.9 10
2 VINCENT, Liam 33 Fredericton Legion 13.57 –5.9 8
3 SUTHERLAND, Tristan 20 Unattached - NB 13.58 –5.9 6
Finals Master
=========================================================================
Pl Name Age Team Time Wind a Pts
=========================================================================
1 BROCKBANK, Robert 54 A.S.E.A. 13.67 –5.9 10
Prelims U16
==================================================================================
Pl Name Age Team Time Wind a Ht. (Pl) Pts
==================================================================================
1 KIM, Yoon 15 SAINT JOHN TRACK & F 13.39 –4.2 q 2 (3)
2 SULLIVAN, Quinn 14 Saint John TC 13.86 –5.0 q 1 (5)
3 ACOSTA, Vhulete 14 SRSPC - Sto Rosario 21.54 –5.0 1 (7)
Prelims U18
==================================================================================
Pl Name Age Team Time Wind a Ht. (Pl) Pts
==================================================================================
1 HACHÉ, Brandon 16 A.S.E.A. 12.18 –5.0 q 1 (1)
2 KING, Ben 17 Saint John TC 13.16 –4.2 q 2 (1)
Prelims Senior
==================================================================================
Pl Name Age Team Time Wind a Ht. (Pl) Pts
==================================================================================
1 VINCENT, Liam 33 Fredericton Legion 13.34 –5.0 q 1 (2)
2 SUTHERLAND, Tristan 20 Unattached - NB 13.37 –4.2 q 2 (2)
3 FRANCIS, Isaac 21 UNB Reds 13.38 –5.0 q 1 (3)
Prelims Master
==================================================================================
Pl Name Age Team Time Wind a Ht. (Pl) Pts
==================================================================================
1 BROCKBANK, Robert 54 A.S.E.A. 13.53 –5.0 q 1 (4)
2 ROSVALL, Bruce 56 Fast Tracks 13.91 –5.0 1 (6)
Boys 150 Meters (U10)
RJTW
Finals
================================================================================
Pl Name Age Team Time Wind Ht. (Pl) Pts
================================================================================
1 FRASER, Jaxon 9 Park Street 26.36 –4.5 3 (1) 10
2 SMITH, Nathan 9 Péninsule Acadienne 26.78 –5.3 1 (1) 8
3 SMITH, Wyatt 9 Unattached 27.18 –5.3 1 (2)
4 MUNN, Cooper 9 Nashwaak Valley 27.36 –5.3 1 (3) 6
5 SEDORE, Khalil 9 Unattached 27.46 –4.5 3 (2)
6 GOUPIL, Justin 9 Terre-des-Jeunes 27.47 –5.0 2 (1) 5
7 FULTON, Jacob 9 Unattached 27.49 –5.0 2 (2)
8 POIRIER, Felix 9 Mgr.-François-Bourge 28.11 –5.0 2 (3) 4
9 DRAY, Thomas 9 Donat-Robichaud 28.37 –5.0 2 (4) 3
10 JEFFREY, Drew 9 Garden Creek 28.84 –4.5 3 (3) 2
11 MORNEAU, Jacob 9 Unattached 28.97 –5.3 1 (4)
12 DUKE, Samuel-Olivier 9 Unattached 29.05 –5.0 2 (5)
13 LEBLANC, Alexi 9 Unattached 29.14 –5.0 2 (6)
14 YOUNG, Max 9 Nashwaaksis Memorial 29.28 –5.3 1 (5) 1
15 CLIFFORD, Kye 9 Alexander Gibson 29.31 –5.3 1 (6)
16 POOLE, Ryder 9 Connaught St Element 29.52 –5.3 1 (7)
17 BOYER, Holden 9 Garden Creek 29.74 –5.3 1 (8)
18 RAYMOND, Jordy 8 Gretna Green 30.29 –4.5 3 (4)
19 LEBRETON, Cedric 6 Le Sommet 32.50 –5.0 2 (7)
20 AZIZ, Rayan 7 Saint John TC 32.66 –5.0 2 (8)
21 DUKE, Raphaël 6 Unattached 37.93 –4.5 3 (5)
Boys 150 Meters (U12)
RJTW
Finals
================================================================================
Pl Name Age Team Time Wind Ht. (Pl) Pts
================================================================================
1 LUNDY, Cole 11 Priestman 23.73 –3.9 2 (1) 10
2 DAVENPORT, Gabe 11 Unattached - NB 23.92 –3.9 2 (2) 8
3 GRAY, Benjamin 11 Saint John TC 24.83 –3.9 2 (3) 6
4 WORLEY, Theodore 11 Connaught St 25.20 –6.1 1 (1) 5
5 ROSS, Dylan 11 Centre La fontaine 25.76 –6.1 1 (2) 4
6 GOUPIL, Miguel 11 Terre-des-Jeunes 26.20 –3.9 2 (4) 3
7 CORMIER, Jeremie 11 Péninsule Acadienne 26.32 –3.9 2 (5) 2
8 RICHARD, Noah 10 La Fontaine de Négua 26.38 –6.1 1 (3) 1
9 TOWER, Aidan 11 FREDERICTON LEGION T 26.63 –6.1 1 (4)
10 TURCOTTE, Maxime 10 des batissuers 26.83 –6.1 1 (5)
11 KENNY, Frédéric 11 La Passerelle 27.12 –3.9 2 (6)
12 ST-PIERRE MALTAIS, N 10 Les Eclaireurs 27.28 –6.1 1 (6)
13 HOVEY, Ty 10 Upper Miramich 28.23 –6.1 1 (7)
14 TOWER, Brandon 11 FREDERICTON LEGION T 28.44 –3.9 2 (7)
15 RAYMOND, Merrick 10 Gretna Green 29.90 –6.1 1 (8)
Boys 150 Meters (U14)
RJTW
Finals
================================================================================
Pl Name Age Team Time Wind Ht. (Pl) Pts
================================================================================
1 MELLISH, Jack 13 A.S.E.A. 19.88 –2.7 1 (1) 10
2 JONES, Aiden 13 Fundy HS 21.28 –4.0 2 (1) 8
3 MYATT, Carter 12 Unattached 22.04 –2.7 1 (2)
4 HARRIS, Logan 12 Fundy HS 22.90 –4.0 2 (2) 6
5 KINNEY, Nathaniel 12 Unattached 23.39 –4.0 2 (3)
6 SAVOIE, Gabriel 13 A.S.E.A. 24.70 –2.7 1 (3) 5
8 KEENAN, Nolan 12 A.S.E.A. 24.86 –2.7 1 (5) 4
9 MOREAU, Alexandre 13 Marguerite-Bourgeoy 24.90 –2.7 1 (6) 3
Men's 200 Meters (Mixed Age Groups)
Finals U18
=========================================================================
Pl Name Age Team Time Wind a Pts
=========================================================================
HACHÉ, Brandon 16 A.S.E.A. 24.55 –5.0 6
KING, Ben 17 Saint John TC 25.92 –5.0 4
Finals U20
=========================================================================
Pl Name Age Team Time Wind a Pts
=========================================================================
MAHAR, Nathan 18 Islanders 24.61 –5.0 5
Finals Senior
=========================================================================
Pl Name Age Team Time Wind a Pts
=========================================================================
HARRISON, Braden 22 Fredericton Legion 23.10 –5.0 10
MANUEL, Marc 24 Saint John TC 23.80 –5.0 8
SUTHERLAND, Tristan 20 Unattached - NB 27.00 –5.0 3
Prelims U18
==================================================================================
Pl Name Age Team Time Wind a Ht. (Pl) Pts
==================================================================================
1 HACHÉ, Brandon 16 A.S.E.A. 23.68 –2.3 q 1 (3)
2 KING, Ben 17 Saint John TC 25.83 –2.8 q 2 (1)
Prelims U20
==================================================================================
Pl Name Age Team Time Wind a Ht. (Pl) Pts
==================================================================================
1 MAHAR, Nathan 18 Islanders 24.67 –2.3 q 1 (4)
Prelims Senior
==================================================================================
Pl Name Age Team Time Wind a Ht. (Pl) Pts
==================================================================================
1 HARRISON, Braden 22 Fredericton Legion 23.04 –2.3 q 1 (1)
2 MANUEL, Marc 24 Saint John TC 23.61 –2.3 q 1 (2)
3 VINCENT, Liam 33 Fredericton Legion 26.38 –2.3 q 1 (5)
4 FRANCIS, Isaac 21 UNB Reds 26.69 –2.3 q 1 (6)
5 SUTHERLAND, Tristan 20 Unattached - NB 26.73 –2.8 q 2 (2)
6 CUMMINGS, Josh 27 UNB Reds 26.86 –2.3 1 (7)
Prelims Master
==================================================================================
Pl Name Age Team Time Wind a Ht. (Pl) Pts
==================================================================================
1 ALLANACH, John 46 A.S.E.A. 34.10 –2.8 2 (3)
Men's 300 Meters (Mixed Age Groups)
Finals U12
===========================================================================
Pl Name Age Team Time Ht. (Pl) Pts
===========================================================================
1 TOWER, Aidan 11 FREDERICTON LEGION T 59.07 2 (1) 10
2 RAYMOND, Merrick 10 Gretna Green 1:01.50 2 (2) 8
TOWER, Brandon 11 FREDERICTON LEGION T DQ 1
KENNY, Frédéric 11 La Passerelle DQ 1
Finals U14
===========================================================================
Pl Name Age Team Time Ht. (Pl) Pts
===========================================================================
1 ROBINSON, Maguire 13 Ridgeview MS 43.46 1 (2) 10
2 BRODERICK, Kyle 12 Saint John TC 1:05.11 2 (3) 8
Finals U16
===========================================================================
Pl Name Age Team Time Ht. (Pl) Pts
===========================================================================
1 SULLIVAN, Quinn 14 Saint John TC 43.12 1 (1) 10
Boys 300 Meters (U10)
RJTW
Finals
===========================================================================
Pl Name Age Team Time Ht. (Pl) Pts
===========================================================================
1 FRASER, Jaxon 9 Park Street 59.11 1 (1) 10
2 FULTON, Jacob 9 Unattached 1:00.18 2 (1)
3 LOSIER, Jesse 9 Unattached 1:01.20 1 (2)
4 SEDORE, Khalil 9 Unattached 1:01.23 1 (3)
5 ROSS, Keith 8 Centre La fontaine 1:01.63 1 (4) 8
6 JEFFREY, Drew 9 Garden Creek 1:01.84 1 (5) 6
7 HICKS, Harrison 9 Gibson Memorial 1:02.37 2 (2) 5
8 POIRIER, Felix 9 Mgr.-François-Bourge 1:02.59 1 (6) 4
9 MORNEAU, Jacob 9 Unattached 1:03.76 2 (3)
10 LEBLANC, Alexi 9 Unattached 1:04.97 2 (4)
11 RAYMOND, Jordy 8 Gretna Green 1:05.53 1 (7) 3
12 GOUPIL, Justin 9 Terre-des-Jeunes 1:09.83 2 (5) 2
13 AZIZ, Rayan 7 Saint John TC 1:12.62 2 (6) 1
14 RICHARD, Alek 8 La Fontaine de Négua 1:16.38 1 (8)
Men's 400 Meters (Mixed Age Groups)
Finals U18
===========================================================================
Pl Name Age Team Time Ht. (Pl) Pts
===========================================================================
1 ENSTROM, Owen 16 A.S.E.A. 52.72 1 (2) 10
2 HARRIS, Cameron 16 Saint John TC 56.84 1 (5) 8
Finals U20
===========================================================================
Pl Name Age Team Time Ht. (Pl) Pts
===========================================================================
1 WILKIE, Ethan 19 Saint John TC 53.53 1 (3) 10
2 MAHAR, Nathan 18 Islanders 57.06 1 (6) 8
3 GREEN, Tim 19 UNB Reds 58.99 2 (2) 6
Finals Senior
===========================================================================
Pl Name Age Team Time Ht. (Pl) Pts
===========================================================================
1 FERGUSON, Bailey 21 Fredericton Legion 52.05 1 (1) 10
2 MANUEL, Marc 24 Saint John TC 53.84 1 (4) 8
3 MCMULLIN, Bradley 20 Saint John TC 55.90 2 (1) 6
4 CUMMINGS, Josh 27 UNB Reds 57.38 1 (7) 5
Finals Master
===========================================================================
Pl Name Age Team Time Ht. (Pl) Pts
===========================================================================
1 ROSVALL, Bruce 56 Fast Tracks 59.17 2 (3) 10
Boys 600 Meters (U12)
RJTW
Finals
===========================================================================
Pl Name Age Team Time Ht. (Pl) Pts
===========================================================================
1 DAVENPORT, Gabe 11 Unattached - NB 2:04.93 1 (1) 10
2 FONDOP, Yohan 10 Athletisme Chaleur 2:08.81 1 (2) 8
3 ROSS, Dylan 11 Centre La fontaine 2:09.26 1 (3) 6
4 TOWER, Aidan 11 FREDERICTON LEGION T 2:16.79 1 (4) 5
5 RICHARD, Noah 10 La Fontaine de Négua 2:17.84 2 (1) 4
6 GOUPIL, Miguel 11 Terre-des-Jeunes 2:22.12 2 (2) 3
7 POOLE, Ryder 9 Connaught St Element 2:26.59 1 (5) 10
8 KENNY, Frédéric 11 La Passerelle 2:31.05 1 (6) 2
9 TOWER, Brandon 11 FREDERICTON LEGION T 2:48.56 2 (3) 1
Men's 800 Meters (Mixed Age Groups)
Finals U16
==================================================================
Pl Name Age Team Time Pts
==================================================================
1 LANDRY, Micah 15 Saint John TC 2:08.99 3
Finals U18
==================================================================
Pl Name Age Team Time Pts
==================================================================
1 ENSTROM, Owen 16 A.S.E.A. 2:06.32 6
2 MELVIN, Roshan 16 A.S.E.A. 2:07.38 5
3 HARRIS, Cameron 16 Saint John TC 2:11.91 1
4 VAUTOUR, Cody 16 Saint John TC 2:24.63
Finals U20
==================================================================
Pl Name Age Team Time Pts
==================================================================
1 KEAN, Mitchell 18 Fast Tracks 2:01.45 10
2 WILKIE, Ethan 19 Saint John TC 2:10.92 2
3 DONNELLY, Aidan 19 UNB Reds 2:14.30
Finals Senior
==================================================================
Pl Name Age Team Time Pts
==================================================================
1 ADAMS, Tyler 21 UNB Reds 2:05.75 8
2 MCMULLIN, Bradley 20 Saint John TC 2:07.47 4
Finals Master
==================================================================
Pl Name Age Team Time Pts
==================================================================
1 ROSVALL, Bruce 56 Fast Tracks 2:15.43
Boys 800 Meters (U14)
RJTW
Finals
==================================================================
Pl Name Age Team Time Pts
==================================================================
1 ROBINSON, Maguire 13 Ridgeview MS 2:35.32 10
2 GRANDY, Dawson 13 Hampton HS 2:53.77 8
3 DICKIE, Ryan 13 SAINT JOHN TRACK & F 2:57.38 6
4 GLIDDEN, Justin 14 Péninsule Acadienne 2:58.46 10
5 BRODERICK, Kyle 12 Saint John TC 3:15.22 5
Men's 1200 Meters (Mixed Age Groups)
Finals U14
==================================================================
Pl Name Age Team Time Pts
==================================================================
Finals U16
==================================================================
Pl Name Age Team Time Pts
==================================================================
1 MASON, Grant 15 Fundy HS 4:26.74 10
2 GLIDDEN, Justin 14 Péninsule Acadienne 4:45.39 8
Men's 1500 Meters (Mixed Age Groups)
Finals U18
==================================================================
Pl Name Age Team Time Pts
==================================================================
1 MELVIN, Roshan 16 A.S.E.A. 4:31.68 10
Finals U20
==================================================================
Pl Name Age Team Time Pts
==================================================================
1 KEAN, Mitchell 18 Fast Tracks 4:24.52 10
2 DONNELLY, Aidan 19 UNB Reds 4:49.47 8
Finals Senior
==================================================================
Pl Name Age Team Time Pts
==================================================================
1 NANCEKIEVILL, Dawson 20 Saint John TC 4:26.65 10
Finals Master
==================================================================
Pl Name Age Team Time Pts
==================================================================
1 DUKE, Sébastien 44 Unattached 5:48.43
Men's 2000 Meters (U16)
Finals
==================================================================
Pl Name Age Team Time Pts
==================================================================
1 COLLETTE, Philippe 14 Camille-Vautour 7:01.80 10
2 KNEE, Emmett 15 Saint John TC 7:05.23 8
Men's 3000 Meters (Mixed Age Groups)
Finals Master
==================================================================
Pl Name Age Team Time Pts
==================================================================
1 STROWBRIDGE, Dean 48 Saint John TC 9:56.12 10
Men's 5000 Meters (Mixed Age Groups)
Finals U20
==================================================================
Pl Name Age Team Time Pts
==================================================================
1 LARTER, Ryan 19 UNB Reds 17:20.44 10
Finals Senior
==================================================================
Pl Name Age Team Time Pts
==================================================================
1 NANCEKIEVILL, Dawson 20 Saint John TC 15:52.50 10
2 SPRAGG, Mitch 20 UNB Reds 16:45.98 8
3 LARADE, Nicholas 34 Unattached - NB 17:16.84 6
LAMARCHE, Taylor 27 UNB Alumni DNF
Finals Master
==================================================================
Pl Name Age Team Time Pts
==================================================================
1 STROWBRIDGE, Dean 48 Saint John TC 17:24.76 10
2 COFFIN, Alex 51 Saint John TC 17:43.04 8
Men's 80m Hurdles (U14)
.76m/30" 12m/7.5m
Finals
=======================================================================
Pl Name Age Team Time Wind Pts
=======================================================================
HARRIS, Logan 12 Fundy HS 16.02 –2.6 10
HANSON, Cameron 12 Unattached 16.54 –2.6
KINNEY, Nathaniel 12 Unattached 17.11 –2.6
ARSENAULT, Joel 12 Camille-Vautour 19.29 –2.6 8
Men's 110m Hurdles (U20)
.99m/39" 13.72m/9.14m
Finals
=======================================================================
Pl Name Age Team Time Wind Pts
=======================================================================
1 THORNE, Craig 18 Saint John TC 15.04 –2.1 10
Men's 110m Hurdles (Senior)
1.07m/42" 13.72m/9.14m
Finals
=======================================================================
Pl Name Age Team Time Wind Pts
=======================================================================
Men's 200m Hurdles (Mixed Age Groups)
U14 U16 .76m/30" 20m/35m
Finals U14
=======================================================================
Pl Name Age Team Time Wind Pts
=======================================================================
Finals U16
=======================================================================
Pl Name Age Team Time Wind Pts
=======================================================================
1 SULLIVAN, Quinn 14 Saint John TC 31.20 –4.9 10
Men's 400m Hurdles (U20)
.91m/36" 45m/35m
Finals
==================================================================
Pl Name Age Team Time Pts
==================================================================
1 THORNE, Craig 18 Saint John TC 57.73 10
Men's 1500m Steeple (Mixed Age Groups)
U14 U16 .762m/30" 12H0W
Finals U16
==================================================================
Pl Name Age Team Time Pts
==================================================================
1 LANDRY, Micah 15 Saint John TC 4:42.06 10
Men's 3000m Steeple (Mixed Age Groups)
U20 - M59 .91m/36" 28H7W
Finals U20
==================================================================
Pl Name Age Team Time Pts
==================================================================
1 LARTER, Ryan 19 UNB Reds 11:40.68 10
Finals Senior
==================================================================
Pl Name Age Team Time Pts
==================================================================
1 CULL, Isaac 20 Saint John TC 9:54.55 10
Finals Master
==================================================================
Pl Name Age Team Time Pts
==================================================================
Men's High Jump (Mixed Age Groups)
Finals U18
================================================================
Pl Name Age Team Mark Pts
================================================================
1 VAUTOUR, Cody 16 Saint John TC 1.40m 10
1.30 1.35 1.40 1.45 1.50
O O O XXX
Men's Pole Vault (Mixed Age Groups)
Finals Senior
================================================================
Pl Name Age Team Mark Pts
================================================================
1 VINCENT, Liam 33 Fredericton Legion 2.52m 10
2.37 2.42 2.47 2.52 2.57
O XXO O XO X
Finals Master
================================================================
Pl Name Age Team Mark Pts
================================================================
1 KLEIN, Erik 43 Saint John TC 2.37m 10
2.37 2.42 2.47 2.52 2.57
O XXX
GRAYL, Glen 49 Saint John TC NH
2.37 2.42 2.47 2.52 2.57
P
Men's Long Jump (Mixed Age Groups)
Finals U16
=====================================================================
Pl Name Age Team Mark Wind Pts
=====================================================================
1 ACOSTA, Vhulete 14 SRSPC - Sto Rosario 3.10m +1.7 10
2.44 FOUL 2.67 w:+3.2 3.1 w:+1.7 FOUL FOUL
Finals U18
=====================================================================
Pl Name Age Team Mark Wind Pts
=====================================================================
1 WAMBOLDT, Austin 16 Aetos Athletica 5.85m +1.8 10
FOUL 5.85 w:+1.8 FOUL 5.66 w:+1.9 5.75 w:+2.6 5.74 w:+2.4
Finals Senior
=====================================================================
Pl Name Age Team Mark Wind Pts
=====================================================================
1 VINCENT, Liam 33 Fredericton Legion 4.68m +1.7 10
4.68 w:+1.7 4.39 w:+0.9 4.48 w:+1.9 4.5 w:+3.8 PASS PASS
Finals Master
=====================================================================
Pl Name Age Team Mark Wind Pts
=====================================================================
1 KLEIN, Erik 43 Saint John TC 4.63m +0.6 10
FOUL FOUL 3.98 w:+1.2 FOUL 4.63 w:+0.6 3.95 w:+1.9
Standing Long Jump Boys (U10)
RJTW
Finals
==============================================================================
Pl Name Age Team Mark Wind Fl. (Pl) Pts
==============================================================================
1 JENKINSON, Bentley 9 New Maryland 2.11m NW 1 (1) 10
2.11
2 BOYER, Holden 9 Garden Creek 2.04m NW 1 (2) 8
2.04
3 POOLE, Ryder 9 Connaught St Element 1.93m NW 2 (1) 6
1.93
4 PLOURDE, Raphael 9 Unattached 1.92m NW 2 (2)
1.92
5 DECAENS, Zyon 8 Unattached 1.91m NW 1 (3)
1.91
6 FULTON, Jacob 9 Unattached 1.83m NW 1 (4)
1.83
7 RAYMOND, Jordy 8 Gretna Green 1.79m NW 2 (3) 5
1.79
8 POIRIER, Felix 9 Mgr.-François-Bourge 1.75m NW 2 (4) 4
1.75
8 MORNEAU, Jacob 9 Unattached 1.75m NW 2 (4)
1.75
10 DRAY, Thomas 9 Donat-Robichaud 1.74m NW 1 (5) 3
1.74
11 LEBLANC, Alexi 9 Unattached 1.73m NW 1 (6)
1.73
12 JEFFREY, Drew 9 Garden Creek 1.71m NW 1 (7) 2
1.71
13 HAMMING, Owen 9 Barkers Point 1.67m NW 1 (8) 1
1.67
14 GOUPIL, Justin 9 Terre-des-Jeunes 1.65m NW 2 (6)
1.65
15 HICKS, Hudson 9 Alexander Gibson 1.58m NW 1 (9)
1.58
16 FERGUSON, Julien 9 de La Source 1.54m NW 2 (7)
1.54
17 BARR, Connor 9 Montgomery Street 1.51m NW 2 (8)
1.51
18 LEBRETON, Cedric 6 Le Sommet 1.35m NW 2 (9)
1.35
DUKE, Samuel-Olivier 9 Unattached NM 2
AZIZ, Rayan 7 Saint John TC NM 1
JONES, Andy 8 Sr St-Alexandre NM 1
BROOKS, Mitchell 9 UNATTACHED-NEW BRUNS NM 2
Boys Long Jump (U12)
RJTW Boys & Girls
Finals
=====================================================================
Pl Name Age Team Mark Wind Pts
=====================================================================
1 FONDOP, Yohan 10 Athletisme Chaleur 4.19m NW 10
3.84 3.68 4.19
2 WORLEY, Theodore 11 Connaught St 4.04m NW 8
FOUL 3.94 4.04
3 HOVEY, Ty 10 Upper Miramich 3.60m NW 6
2.91 3.6 FOUL
4 TOWER, Aidan 11 FREDERICTON LEGION T 3.58m NW 5
3.58 3.06 3.18
5 GOUPIL, Miguel 11 Terre-des-Jeunes 3.50m NW 4
3.33 3.31 3.5
6 CLARKSON, Spencer 11 Park Street 3.41m NW 3
2.7 3.34 3.41
7 BYRAM, Tyler 11 Péninsule Acadienne 3.36m NW 2
3.26 3.36 3.27
8 BISHOP, Lucas 10 Unattached 3.16m NW
2.83 2.82 3.16
9 TOWER, Brandon 11 FREDERICTON LEGION T 3.02m NW 1
3.02 2.76 2.64
10 PLOURDE, Samuel 11 Unattached 2.51m NW
2.5 2.43 2.51
LEPAGE, Samuel 11 Athletisme Chaleur NM
PASS
Boys Long Jump (U14)
RJTW Boys & Girls
Finals
=====================================================================
Pl Name Age Team Mark Wind Pts
=====================================================================
1 MYATT, Carter 12 Unattached 4.44m NW
4.34 4.32 4.44
2 MELLISH, Jack 13 A.S.E.A. 4.10m NW 10
4.03 4.1 4.05
3 KEENAN, Nolan 12 A.S.E.A. 3.66m NW 8
3.43 FOUL 3.66
4 GRANDY, Dawson 13 Hampton HS 3.63m NW 6
3.63 FOUL 3.33
5 GRAY, Benjamin 11 Saint John TC 3.60m NW 10
3.04 FOUL 3.6
6 DICKIE, Ryan 13 SAINT JOHN TRACK & F 3.55m NW 5
FOUL FOUL 3.55
7 SAVOIE, Gabriel 13 A.S.E.A. 3.21m NW 4
3.21 2.81 2.64
8 ARSENAULT, Joel 12 Camille-Vautour 3.21m NW 3
2.63 2.8 3.21
9 ROSS, Mathis 12 Péninsule Acadienne 2.80m NW 2
2.53 2.8 2.49
LEPAGE, Tristan 12 Athletisme Chaleur NM
Boys Shot Put (U10)
RJTW - 2kg
Finals
================================================================
Pl Name Age Team Mark Pts
================================================================
1 FRASER, Jaxon 9 Park Street 5.99m 10
5.14 5.99 FOUL
2 GOUPIL, Justin 9 Terre-des-Jeunes 5.63m 8
5.13 5.63 FOUL
3 PLOURDE, Raphael 9 Unattached 5.53m
5.28 5.29 5.53
4 DRAY, Thomas 9 Donat-Robichaud 4.99m 6
4.99 4.97 FOUL
5 PAQUETTE, Raphael 9 l'Envolée 4.97m 5
4.97 4.69 FOUL
6 FERGUSON, Julien 9 de La Source 4.87m 4
4.75 4.87 4.43
7 LEBLANC, Alexi 9 Unattached 4.55m
3.66 3.95 4.55
8 MORNEAU, Jacob 9 Unattached 4.45m
4.45 4.45 4.41
9 BROCHU, Félix 8 Péninsule Acadienne 4.11m 3
3.7 2.97 4.11
10 POIRIER, Felix 9 Mgr.-François-Bourge 3.95m 2
3.59 3.95 2.76
Boys Shot Put (U12)
RJTW - 2kg
Finals
================================================================
Pl Name Age Team Mark Pts
================================================================
1 CLARKSON, Spencer 11 Park Street 8.52m 10
8.52
2 GOUPIL, Miguel 11 Terre-des-Jeunes 6.94m 8
6.94
3 BYRAM, Tyler 11 Péninsule Acadienne 6.64m 6
6.64
LEPAGE, Samuel 11 Athletisme Chaleur NM
BROOKS, Matthew 10 UNATTACHED-NEW BRUNS NM
GRAY, Benjamin 11 Saint John TC NM
Boys Shot Put (U14)
RJTW - 3kg
Finals
================================================================
Pl Name Age Team Mark Pts
================================================================
1 BAGLEY, Charles 13 Fundy HS 10.15m 10
10.15
2 HACHEY, Isaac 13 Athletisme Chaleur 9.12m 8
9.12
3 GRANDY, Dawson 13 Hampton HS 8.37m 6
8.37
4 GRAY, Benjamin 11 Saint John TC 6.63m 10
6.63
5 ROSS, Mathis 12 Péninsule Acadienne 6.34m 5
6.34
Men's Shot Put (U18)
5kg
Finals
================================================================
Pl Name Age Team Mark Pts
================================================================
CASSELL, William 16 A.S.E.A. NM
Men's Shot Put (Senior)
7.26kg
Finals
================================================================
Pl Name Age Team Mark Pts
================================================================
1 MANUEL, Jarod 21 Fredericton Legion 13.01m 10
FOUL FOUL FOUL 12.58 13.01 11.93
2 VINCENT, Liam 33 Fredericton Legion 8.59m 8
8.56 7.95 7.52 8.36 8.12 8.59
Men's Shot Put (Master)
Finals
================================================================
Pl Name Age Team Mark Pts
================================================================
1 GAUTIER, Paul 55 Saint John TC 13.41m 10
12.76 13.34 13.19 13.11 13.41 13.12
2 HACHEY, Serge 46 Athletisme Chaleur 10.52m 8
9.21 9.85 10.52 FOUL 9.96 9.66
3 ALLANACH, John 46 A.S.E.A. 8.00m 6
7.22 7.67 7.67 7.09 7.72 8
Men's Weight Throw (Master)
Finals
================================================================
Pl Name Age Team Mark Pts
================================================================
1 GAUTIER, Paul 55 Saint John TC 14.76m 10
12.99 13.61 14.63 14.31 14.76 FOUL
Men's Discus (U16)
1kg
Finals
================================================================
Pl Name Age Team Mark Pts
================================================================
1 LEECH, Jackson 14 Evergreen Park 18.41m 10
FOUL 18.21 FOUL FOUL 18.41 16.23
Men's Discus (U18)
1.5kg
Finals
================================================================
Pl Name Age Team Mark Pts
================================================================
CASSELL, William 16 A.S.E.A. NM
Men's Discus (Senior)
2kg
Finals
================================================================
Pl Name Age Team Mark Pts
================================================================
1 TANTON, Matthew 20 Islanders 38.65m 10
FOUL 36.89 38.65 FOUL FOUL 36.85
2 LEBLANC, Aaron 25 Aetos Athletica 34.18m 8
FOUL FOUL 32.82 FOUL FOUL 34.18
Men's Discus (Master)
Finals
================================================================
Pl Name Age Team Mark Pts
================================================================
1 GAUTIER, Paul 55 Saint John TC 41.00m 10
39.82 39.78 41 38.35 FOUL 39.9
2 TANTON, Keith 54 Islanders 36.22m 8
35.8 35.62 FOUL 36.22 FOUL FOUL
3 GRAYL, Glen 49 Saint John TC 20.48m 6
18.88 19.86 20.48 PASS PASS PASS
KLEIN, Erik 43 Saint John TC NM
Men's Hammer (Senior)
7,26kg
Finals
================================================================
Pl Name Age Team Mark Pts
================================================================
1 LEBLANC, Aaron 25 Aetos Athletica 38.88m 10
36.89 FOUL 37.22 36.21 38.06 38.88
Men's Hammer (Master)
Finals
================================================================
Pl Name Age Team Mark Pts
================================================================
1 GAUTIER, Paul 55 Saint John TC 36.25m 10
32.99 36.05 33.01 36.25 35.96 34.83
2 ALLANACH, John 46 A.S.E.A. 15.18m 8
14.72 14.09 15.18 14.5 FOUL 13.81
Softball Throw (U10)
RJTW
Finals
=========================================================================
Pl Name Age Team Mark Fl. (Pl) Pts
=========================================================================
1 BARR, Connor 9 Montgomery Street 34.80m 2 (1) 10
34.8
2 FRASER, Jaxon 9 Park Street 33.25m 1 (1) 8
33.25
3 JEFFREY, Drew 9 Garden Creek 28.85m 2 (2) 6
28.85
4 DRAY, Thomas 9 Donat-Robichaud 27.60m 1 (2) 5
27.6
5 HICKS, Harrison 9 Gibson Memorial 27.10m 1 (3) 4
27.1
6 YOUNG, Max 9 Nashwaaksis Memorial 27.03m 1 (4) 3
27.03
7 POIRIER, Felix 9 Mgr.-François-Bourge 26.10m 1 (5) 2
26.1
8 LEBLANC, Alexi 9 Unattached 24.98m 2 (3)
24.98
9 MAZEROLLE, Alexandre 9 École La Rivière 24.50m 2 (4) 1
24.5
10 DECAENS, Zyon 8 Unattached 23.10m 2 (5)
23.1
11 BROCHU, Félix 8 Péninsule Acadienne 22.80m 1 (6)
22.8
12 FERGUSON, Julien 9 de La Source 22.75m 2 (6)
22.75
13 HICKS, Hudson 9 Alexander Gibson 22.70m 1 (7)
22.7
14 ROSS, Keith 8 Centre La fontaine 22.60m 1 (8)
22.6
15 MORNEAU, Jacob 9 Unattached 21.45m 1 (9)
21.45
16 LOSIER, Jesse 9 Unattached 19.23m 1 (10)
19.23
17 GOUPIL, Justin 9 Terre-des-Jeunes 18.20m 1 (11)
18.2
18 RICHARD, Alek 8 La Fontaine de Négua 17.50m 2 (7)
17.5
19 BOYER, Holden 9 Garden Creek 14.85m 2 (8)
14.85
20 DUKE, Raphaël 6 Unattached 9.45m 2 (9)
9.45
BROOKS, Mitchell 9 UNATTACHED-NEW BRUNS NM 2
HANNAH, Griffin 10 Unattached NM 2
Softball Throw (U12)
RJTW
Finals
================================================================
Pl Name Age Team Mark Pts
================================================================
1 DAVENPORT, Gabe 11 Unattached - NB 39.80m 10
39.8 37.2 37.5
2 CLARKSON, Spencer 11 Park Street 38.70m 8
38.7 37.2 32.1
3 WORLEY, Theodore 11 Connaught St 37.60m 6
30.9 31.5 37.6
4 ROSS, Dylan 11 Centre La fontaine 35.20m 5
29.3 35.2 27.4
5 RICHARD, Noah 10 La Fontaine de Négua 30.80m 4
28.3 30.8 29.5
6 HANNAH, Griffin 10 Unattached 30.70m
30.6 30.1 30.7
7 GAMBLE, Grayson 11 Connaught St 27.10m 3
27.1 26.7 27
8 BYRAM, Tyler 11 Péninsule Acadienne 27.10m 2
22.6 27.1 23.5
9 CORMIER, Jeremie 11 Péninsule Acadienne 26.30m 1
22.5 26.3 23.5
10 HOVEY, Ty 10 Upper Miramich 23.00m
23 22.5 21.9
11 KENNY, Frédéric 11 La Passerelle 22.50m
18.7 22.5 22.1
12 LEKACH, Teegan 11 Unattached 19.80m
15.6 19.1 19.8
BROOKS, Matthew 10 UNATTACHED-NEW BRUNS NM
GRAY, Benjamin 11 Saint John TC NM
Boys Javelin (U14)
RJTW - 400g
Finals
================================================================
Pl Name Age Team Mark Pts
================================================================
1 BAGLEY, Charles 13 Fundy HS 28.22m 10
28.22
2 ROSS, Mathis 12 Péninsule Acadienne 27.00m 8
27
3 CRAIG, Charlie 13 Fundy HS 23.97m 6
23.97
4 GRANDY, Dawson 13 Hampton HS 17.12m 5
17.12
5 MOREAU, Alexandre 13 Marguerite-Bourgeoy 15.67m 4
15.67
6 GRAY, Benjamin 11 Saint John TC 13.24m 10
13.24
Men's Javelin (U18)
700g
Finals
================================================================
Pl Name Age Team Mark Pts
================================================================
CASSELL, William 16 A.S.E.A. NM
Men's Javelin (U20)
800g
Finals
================================================================
Pl Name Age Team Mark Pts
================================================================
1 ROBICHAUD, Brandon 19 Aetos Athletica 50.16m 10
FOUL 49.29 45.08 FOUL 44.88 50.16
Men's Javelin (Senior)
800g
Finals
================================================================
Pl Name Age Team Mark Pts
================================================================
1 VINCENT, Liam 33 Fredericton Legion 29.46m 10
29.46 28.24 FOUL 19.21 20.7 17.42
Men's Javelin (Master)
Finals
================================================================
Pl Name Age Team Mark Pts
================================================================
1 GAUTIER, Paul 55 Saint John TC 38.95m 10
37.53 38.76 FOUL 37.51 FOUL 38.95
2 GRAYL, Glen 49 Saint John TC 21.53m 8
20.89 FOUL 19.89 21.53 PASS PASS
Decathalon (Mixed Age Groups)
Finals
===============================================================================================================================================
Pl Name Age Points Division 100m LJ SP HJ 400m 110m H DT PV JT 1500m
===============================================================================================================================================
1 MAZEROLLE, Max 17 4998 12.32 5.86m 10.73m 1.58m 56.61 16.42 21.52m 2.80m 41.19m 4:56.04
A.S.E.A. w:-2.3 w:+1.1 35'2.50" 5'2.25" w:-2.1 70'7" 9'2.25" 135'2"
(589) (556) (530) (449) (536) (686) (301) (309) (459) (583)
2 JUSTASON, Andrew 48 4177 13.33 5.16m 9.61m 1.58m 1:00.97 18.64 29.59m 3.00m 36.27m 5:31.04
Fredericton Legion w:-2.3 w:+1.5 31'6.50" 5'2.25" w:-2.1 97'1" 9'10" 119'0"
(413) (413) (462) (449) (381) (464) (456) (357) (388) (394)
Men's Weight Pentathlon (Mixed Age Groups)
Finals
==================================================================================================
Pl Name Age Points Division HT SP DT JT WT
==================================================================================================
1 GAUTIER, Paul 55 2959 36.05m 13.34m 41.00m 38.76m 14.63m
Saint John TC 118'3" 43'9.25" 134'6" 127'2" 48'0"
Team Points: 10 (448) (688) (685) (424) (714)
2 JEFFERSON, David 75 1580 24.84m 7.97m 24.27m 18.62m 9.98m
Saint John TC 81'6" 26'1.75" 79'7" 61'1" 32'9"
Team Points: 8 (268) (365) (353) (143) (451)
Girls 60 Meters (U10)
RJTW
Finals
================================================================================
Pl Name Age Team Time Wind Ht. (Pl) Pts
================================================================================
1 BURNS, Sophie 8 Gretna Green 10.61 –2.3 2 (1) 10
2 HANSON, Miley 9 Unattached 10.91 –2.6 1 (1)
3 GAMBLE, Reese 9 Connaught St Element 11.18 –1.2 3 (1) 8
4 CLOWATER, Rachel 9 Royal Road 11.39 –2.3 2 (2) 6
5 KILFOIL, Anna 9 M. Gerald Teed 11.41 –2.3 2 (3) 5
6 BRIDEAU, Audrey 9 l'Envolée 11.43 –2.6 1 (2) 4
7 THÉRIAULT, Méredith 9 Terre-des-Jeunes 11.47 –2.6 1 (3) 3
8 DOWNING, Alexane 8 l'Étincelle 11.67 –2.6 1 (4) 2
9 KENNY, Mégane 9 École La Ruche Traca 12.12 –2.6 1 (5) 1
10 MERCURE, Audrée-Anne 8 Péninsule Acadienne 12.28 –2.3 2 (4)
11 POTTER, Hannah 8 SAINT JOHN TRACK & F 12.34 –1.2 3 (2)
12 ROBICHAUD, Eve 9 Unattached 12.97 –2.6 1 (6)
13 PLOURDE, Olivier 9 École La Ruche Traca 13.32 –2.6 1 (7)
14 BROCHU, Ariane 9 Péninsule Acadienne 13.35 –1.2 3 (3)
Girls 80 Meters (U12)
RJTW
Finals
================================================================================
Pl Name Age Team Time Wind Ht. (Pl) Pts
================================================================================
1 REDMAN, Yvonne 11 New Maryland 13.07 –3.0 2 (1) 10
2 DECAENS, Ezmée 11 Unattached 13.36 –3.0 2 (2)
3 CARR, Anna 11 Park Street 13.68 –3.0 2 (3) 8
4 PERRON, Audrey Ann 11 Marguerite-Bourgeoy 13.99 –5.1 1 (1) 6
5 RIOUX, Elodie 10 La Ruche Tracadie-S 14.19 –5.1 1 (2) 5
6 HICKEY, Chaya 10 Liverpool 14.22 –3.0 2 (4) 4
7 SZMADYLA, Lauren 11 New Maryland 14.24 –5.1 1 (3) 3
8 MOREAU, Mélissa 10 Marguerite-Bourgeoy 14.29 –5.1 1 (4) 2
9 D'ENTREMONT, Lily 10 Liverpool 14.35 –3.0 2 (5) 1
10 JONES, Jenah 10 Unattached 14.56 –3.0 2 (6)
11 PINET, Kassandra 11 Péninsule Acadienne 14.61 –5.1 1 (5)
11 BEAR, Terryn 10 Unattached 14.61 –5.1 1 (5)
13 BRIDEAU, Eveline 11 de La Source 14.64 –3.0 2 (7)
14 DAIGLE, Cloey Faye 10 Unattached - NB 14.68 –5.1 1 (7)
14 DICKIE, Katherine 10 Saint John TC 14.68 –3.0 2 (8)
16 GRAY, Megan 10 Saint John TC 15.11 –5.1 1 (8)
Girls 80 Meters (U14)
RJTW
Finals
================================================================================
Pl Name Age Team Time Wind Ht. (Pl) Pts
================================================================================
1 JOHNSON, Markiya 13 Evergreen Park 11.69 –3.1 1 (1) 10
2 SPROULE, Courtney 13 Fredericton Legion 11.76 –2.2 2 (1) 8
3 PLATIS, Adrianna 13 A.S.E.A. 12.04 –2.2 2 (2) 6
4 DAIGLE, Kym Lynn 12 Unattached - NB 12.39 –3.1 1 (2) 4.5
4 KENNEDY, Lillian 13 Devon MS 12.39 –3.1 1 (2) 4.5
6 SMIKLE, Shaniece 12 Birchmount 12.51 –3.1 1 (4) 3
7 NOEL, Ariane 12 Péninsule Acadienne 12.52 –3.1 1 (5) 2
8 CORONEL, Rio 12 George St MS 12.59 –3.1 1 (6) 1
9 BEACH, Rebecca 13 Harry Miller MS 12.60 –2.2 2 (3)
10 LEBLANC, Emma 12 Camille-Vautour 12.78 –2.2 2 (4)
11 REID, Alia 12 Unattached 13.12 –3.1 1 (7)
12 WILLIAMS, Julia 12 Saint John TC 13.17 –3.1 1 (8)
13 BERREVOETS, Audrey 12 Barkers Point 13.70 –2.2 2 (5)
14 GODIN, Noémy 12 Péninsule Acadienne 14.95 –2.2 2 (6)
Women's 100 Meters (Mixed Age Groups)
Finals U14
=========================================================================
Pl Name Age Team Time Wind a Pts
=========================================================================
1 VAUTOUR, Karrin 13 Saint John TC 15.79 –4.3 10
Finals U16
=========================================================================
Pl Name Age Team Time Wind a Pts
=========================================================================
1 COMEAU, Shanna 14 Saint John TC 13.70 –4.3 10
2 DUBÉ, Sophie 14 FREDERICTON LEGION T 14.72 –4.3 8
3 HICKS, Kiersten 15 A.S.E.A. 14.76 –4.3 6
Finals U18
=========================================================================
Pl Name Age Team Time Wind a Pts
=========================================================================
1 HACHEY, Eloïse 16 Athletisme Chaleur 13.66 –4.3 10
Finals U20
=========================================================================
Pl Name Age Team Time Wind a Pts
=========================================================================
1 DAVIDSON, Abigail 19 Fredericton Legion 13.46 –4.3 10
Prelims U14
==================================================================================
Pl Name Age Team Time Wind a Ht. (Pl) Pts
==================================================================================
1 VAUTOUR, Karrin 13 Saint John TC 15.27 +0.1 q 2 (2)
2 DAIGLE, Kym Lynn 12 Unattached - NB 15.29 –3.0 1 (7)
Prelims U16
==================================================================================
Pl Name Age Team Time Wind a Ht. (Pl) Pts
==================================================================================
1 COMEAU, Shanna 14 Saint John TC 13.92 –3.0 q 1 (2)
2 WILSON, Maddy 15 Fredericton Legion 14.20 –3.0 q 1 (3)
3 DUBÉ, Sophie 14 FREDERICTON LEGION T 14.61 –3.0 q 1 (4)
4 HICKS, Kiersten 15 A.S.E.A. 14.78 –3.0 q 1 (5)
5 CORONEL, Raiza 14 Fredericton Legion 15.15 –3.0 q 1 (6)
Prelims U18
==================================================================================
Pl Name Age Team Time Wind a Ht. (Pl) Pts
==================================================================================
1 HACHEY, Eloïse 16 Athletisme Chaleur 13.55 +0.1 q 2 (1)
Prelims U20
==================================================================================
Pl Name Age Team Time Wind a Ht. (Pl) Pts
==================================================================================
1 DAVIDSON, Abigail 19 Fredericton Legion 13.50 –3.0 q 1 (1)
Girls 150 Meters (U10)
RJTW
Finals
================================================================================
Pl Name Age Team Time Wind Ht. (Pl) Pts
================================================================================
1 BURNS, Sophie 8 Gretna Green 26.92 –2.8 2 (1) 10
2 HANSON, Miley 9 Unattached 26.95 –2.4 1 (1)
3 GAMBLE, Reese 9 Connaught St Element 28.02 –2.8 2 (2) 8
4 CAISSIE, Kaitlyn 9 La Passerelle 28.55 –2.4 1 (2) 6
5 BRIDEAU, Audrey 9 l'Envolée 28.77 –2.8 2 (3) 5
6 MERCURE, Audrée-Anne 8 Péninsule Acadienne 28.95 –2.4 1 (3) 4
7 PALLOT, Loucyann 9 Terre-des-Jeunes 28.99 –2.4 1 (4) 3
8 KILFOIL, Anna 9 Millidgeville North 29.18 –2.8 2 (4) 2
9 POIRIER, Anaelle 8 de La Source 29.62 –2.4 1 (5) 1
10 KENNY, Mégane 9 École La Ruche Traca 29.64 –2.4 1 (6)
11 POTTER, Hannah 8 SAINT JOHN TRACK & F 29.67 –2.4 1 (7)
12 CAISSIE, Kayla 9 La Passerelle 29.84 –2.8 2 (5)
13 CLOWATER, Rachel 9 Royal Road 30.25 –2.8 2 (6)
14 ROBICHAUD, Eve 9 Unattached 35.98 –2.8 2 (7)
Girls 150 Meters (U12)
RJTW
Finals
================================================================================
Pl Name Age Team Time Wind Ht. (Pl) Pts
================================================================================
1 REDMAN, Yvonne 11 New Maryland 24.42 –5.0 2 (1) 10
2 CARR, Anna 11 Park Street 25.36 –5.0 2 (2) 8
3 PERRON, Audrey Ann 11 Marguerite-Bourgeoy 25.40 –1.9 1 (1) 6
4 RIOUX, Elodie 10 La Ruche Tracadie-S 26.22 –5.0 2 (3) 5
5 BEAR, Terryn 10 Unattached 26.79 –5.0 2 (4)
6 DAIGLE, Cloey Faye 10 Unattached - NB 27.03 –1.9 1 (2) 4
7 HICKEY, Chaya 10 Liverpool 27.04 –1.9 1 (3) 3
8 JONES, Jenah 10 Unattached 27.05 –1.9 1 (4)
9 MOREAU, Mélissa 10 Marguerite-Bourgeoy 27.29 –1.9 1 (5) 2
10 BUCKNALL, Laila 11 Barkers Point 27.34 –5.0 3 (1) 1
11 SZMADYLA, Lauren 11 New Maryland 27.47 –5.0 3 (2)
12 D'ENTREMONT, Lily 10 Liverpool 27.49 –1.9 1 (6)
13 BRIDEAU, Eveline 11 de La Source 27.82 –5.0 2 (5)
14 PINET, Kassandra 11 Péninsule Acadienne 28.01 –1.9 1 (7)
15 GRAY, Megan 10 Saint John TC 28.19 –5.0 2 (6)
16 DICKIE, Katherine 10 Saint John TC 29.40 –5.0 3 (3)
Girls 150 Meters (U14)
RJTW
Finals
================================================================================
Pl Name Age Team Time Wind Ht. (Pl) Pts
================================================================================
1 JOHNSON, Markiya 13 Evergreen Park 22.39 –4.7 2 (1) 10
2 SPROULE, Courtney 13 Fredericton Legion 23.12 –6.4 1 (1) 8
3 DAIGLE, Kym Lynn 12 Unattached - NB 23.31 –4.7 2 (2) 6
4 BRAZEAU, Meagan 13 Unattached 23.76 –4.7 2 (3)
5 BEACH, Rebecca 13 Harry Miller MS 23.84 –4.7 2 (4) 5
6 BARNARD, Hannah 13 Hampton MS 23.91 –6.4 1 (2) 4
7 PLATIS, Adrianna 13 A.S.E.A. 23.97 –6.4 1 (3) 3
8 VAUTOUR, Karrin 13 Saint John TC 24.03 –4.7 2 (5) 2
9 NOWLAN, Claire 12 A.S.E.A. 24.12 –6.4 1 (4) 1
10 WILLIAMS, Julia 12 Saint John TC 24.56 –6.4 1 (5)
11 REID, Alia 12 Unattached 25.58 –4.7 2 (6)
12 BERREVOETS, Audrey 12 Barkers Point 25.75 –4.7 2 (7)
13 SMIKLE, Shaniece 12 Birchmount 25.91 –6.4 1 (6)
Women's 200 Meters (Mixed Age Groups)
Finals U16
=========================================================================
Pl Name Age Team Time Wind a Pts
=========================================================================
1 COMEAU, Shanna 14 Saint John TC 29.04 –3.2 6
2 DUBÉ, Sophie 14 FREDERICTON LEGION T 30.00 –3.2 5
3 BOONE, Madeline 15 Fundy HS 30.16 –3.2 4
4 COOK, Ella 15 Unattached 31.01 –3.2
Finals U20
=========================================================================
Pl Name Age Team Time Wind a Pts
=========================================================================
1 DAVIDSON, Abigail 19 Fredericton Legion 27.48 –3.2 10
2 MEKONNEN, Magkda 19 A.S.E.A. 27.85 –3.2 8
Finals Senior
=========================================================================
Pl Name Age Team Time Wind a Pts
=========================================================================
Prelims U16
==================================================================================
Pl Name Age Team Time Wind a Ht. (Pl) Pts
==================================================================================
1 DUBÉ, Sophie 14 FREDERICTON LEGION T 29.83 NW q 1 (3)
2 COMEAU, Shanna 14 Saint John TC 29.99 NW q 2 (1)
3 BOONE, Madeline 15 Fundy HS 30.58 NW q 2 (2)
4 COOK, Ella 15 Unattached 30.93 NW q 1 (6)
5 DOMRES, Sarah 15 Fundy HS 31.85 NW 2 (3)
6 PITTS, Kaylee 15 Fundy HS 33.10 NW 2 (4)
Prelims U18
==================================================================================
Pl Name Age Team Time Wind a Ht. (Pl) Pts
==================================================================================
Prelims U20
==================================================================================
Pl Name Age Team Time Wind a Ht. (Pl) Pts
==================================================================================
1 DAVIDSON, Abigail 19 Fredericton Legion 27.66 NW q 1 (1)
2 MEKONNEN, Magkda 19 A.S.E.A. 28.28 NW q 1 (2)
Prelims Senior
==================================================================================
Pl Name Age Team Time Wind a Ht. (Pl) Pts
==================================================================================
1 RICHARD, Lisa 21 Aetos Athletica 29.86 NW q 1 (4)
2 HICKMAN, Sarah 22 Fast Tracks 29.95 NW q 1 (5)
Women's 300 Meters (Mixed Age Groups)
Finals U12
===========================================================================
Pl Name Age Team Time Ht. (Pl) Pts
===========================================================================
1 ENSTROM, Sadie 11 A.S.E.A. 53.98 2 (3) 10
2 RIOUX, Elodie 10 La Ruche Tracadie-S 58.79 2 (4) 8
3 LEKACH, Mataya 10 Unattached 1:00.67 1 (5)
Finals U14
===========================================================================
Pl Name Age Team Time Ht. (Pl) Pts
===========================================================================
1 BRAZEAU, Meagan 13 Unattached 50.43 2 (1)
2 WILLIAMS, Julia 12 Saint John TC 53.17 1 (4) 10
3 PORTER, Lily 12 George St MS 53.19 2 (2) 8
Finals U16
===========================================================================
Pl Name Age Team Time Ht. (Pl) Pts
===========================================================================
1 HENNESSEY, Kiyah 15 Saint John TC 45.84 1 (1) 10
2 DUBÉ, Sophie 14 FREDERICTON LEGION T 47.82 1 (2) 8
3 MACPHERSON, Marin 14 Saint John TC 49.33 1 (3) 6
Girls 300 Meters (U10)
RJTW
Finals
===========================================================================
Pl Name Age Team Time Ht. (Pl) Pts
===========================================================================
1 HANSON, Miley 9 Unattached 59.84 2 (1)
2 KILFOIL, Anna 9 Millidgeville North 1:03.91 2 (2) 10
3 GAMBLE, Reese 9 Connaught St Element 1:06.02 1 (1) 8
4 POTTER, Hannah 8 SAINT JOHN TRACK & F 1:08.18 1 (2) 6
5 CAISSIE, Kayla 9 La Passerelle 1:08.86 1 (3) 5
6 MERCURE, Audrée-Anne 8 Péninsule Acadienne 1:09.11 1 (4) 4
7 THÉRIAULT, Méredith 9 Terre-des-Jeunes 1:09.28 1 (5) 3
8 POIRIER, Anaelle 8 de La Source 1:09.98 1 (6) 2
9 CAISSIE, Kaitlyn 9 La Passerelle 1:10.05 1 (7) 1
PLOURDE, Olivier 9 École La Ruche Traca NT 2
Women's 400 Meters (Mixed Age Groups)
Finals U16
==================================================================
Pl Name Age Team Time Pts
==================================================================
1 HENNESSEY, Kiyah 15 Saint John TC 1:06.89 10
Finals U18
==================================================================
Pl Name Age Team Time Pts
==================================================================
1 HAYNES, Emily 17 Saint John TC 1:10.30 10
Girls 600 Meters (U12)
RJTW
Finals
==================================================================
Pl Name Age Team Time Pts
==================================================================
1 ENSTROM, Sadie 11 A.S.E.A. 2:09.53 10
2 RIOUX, Elodie 10 La Ruche Tracadie-S 2:12.10 8
3 JACOB, Juliette 10 Unattached 2:21.13
4 BEAR, Terryn 10 Unattached 2:23.26
5 HATFIELD, Abigail 10 Fast Tracks 2:26.74 6
6 DICKIE, Katherine 10 Saint John TC 2:28.58 5
7 ROBICHAUD, Mya 10 Unattached 2:32.03
8 LEKACH, Mataya 10 Unattached 2:54.88
Women's 800 Meters (Mixed Age Groups)
Finals U14
==================================================================
Pl Name Age Team Time Pts
==================================================================
1 MACKINLEY, Regan 13 Saint John TC 2:42.77 8
2 WISEMAN, Cara 12 Nashwaaksis MS 2:54.99 4
Finals U16
==================================================================
Pl Name Age Team Time Pts
==================================================================
1 MACPHERSON, Marin 14 Saint John TC 2:46.89 6
2 BOONE, Madeline 15 Fundy HS 2:52.52 5
3 HATFIELD, Eva 14 Fast Tracks 2:57.96 3
Finals Senior
==================================================================
Pl Name Age Team Time Pts
==================================================================
1 CYR, Myriam 22 Aetos Athletica 2:40.07 10
Girls 800 Meters (U14)
RJTW
Finals
==================================================================
Pl Name Age Team Time Pts
==================================================================
1 NOWLAN, Claire 12 A.S.E.A. 2:56.92 10
2 SODERMAN, Sophy 13 Unattached 2:57.25
3 PORTER, Lily 12 George St MS 3:00.69 8
4 ALLEN, Tori 13 Fast Tracks 3:14.56 6
Women's 1200 Meters (Mixed Age Groups)
Finals U14
==================================================================
Pl Name Age Team Time Pts
==================================================================
1 LAWSON, Allyson 12 A.S.E.A. 4:44.11 10
2 PORTER, Lily 12 George St MS 5:08.19 8
SODERMAN, Sophy 13 Unattached NT
BRAZEAU, Meagan 13 Unattached NT
BROW, Jackie 12 Forest Hills NT
Finals U16
==================================================================
Pl Name Age Team Time Pts
==================================================================
1 DYSART, Lauren 15 Saint John TC 4:31.11 10
2 MACPHERSON, Marin 14 Saint John TC 4:35.26 8
3 RIOUX, Mollie 14 le Tremplin 4:46.72 6
BEAUSOLEIL, Audrey 15 A.S.E.A. NT
Women's 1500 Meters (Mixed Age Groups)
Finals U20
==================================================================
Pl Name Age Team Time Pts
==================================================================
1 MARTIN, Emmanuelle 19 Unattached 5:42.61
2 HAYNES, Hannah 19 Saint John TC 5:56.01 10
Finals Senior
==================================================================
Pl Name Age Team Time Pts
==================================================================
1 CORMIER, Hannah 20 Saint John TC 5:16.32 10
Women's 3000 Meters (Mixed Age Groups)
Finals U18
==================================================================
Pl Name Age Team Time Pts
==================================================================
1 TRITES, Emily 17 Saint John TC 11:27.09 8
Finals Senior
==================================================================
Pl Name Age Team Time Pts
==================================================================
1 CORMIER, Hannah 20 Saint John TC 10:58.44 10
Women's 80m Hurdles (U14)
.76m/30" 12m/7.5m
Finals
=======================================================================
Pl Name Age Team Time Wind Pts
=======================================================================
1 REID, Alia 12 Unattached 16.44 –1.8
2 WALKER, Madeline 12 George St MS 17.81 –1.8 10
3 LEBLANC, Marissa 12 Camille-Vautour 17.87 –1.8 8
4 SZMADYLA, Katherine 13 Bliss Carman MS 18.50 –1.8 6
5 DAIGLE, Kym Lynn 12 Unattached - NB 18.69 –1.8 5
Women's 80m Hurdles (U16)
.76m/30" 12m/8m
Finals
=======================================================================
Pl Name Age Team Time Wind Pts
=======================================================================
1 MAH, Erica 14 A.S.E.A. 14.98 –2.9 10
2 PITTS, Kaylee 15 Fundy HS 16.22 –2.9 8
3 COMEAU, Elise 14 Fast Tracks 16.81 –2.9 6
Women's 80m Hurdles (Master)
Finals
=======================================================================
Pl Name Age Team Time Wind Pts
=======================================================================
1 PEABODY, Sharon 61 Saint John TC 24.39 –2.9 10
Women's 200m Hurdles (Mixed Age Groups)
U14 U16 .76m/30" 20m/35m
Finals U14
=======================================================================
Pl Name Age Team Time Wind Pts
=======================================================================
Finals U16
=======================================================================
Pl Name Age Team Time Wind Pts
=======================================================================
1 DESPRES, Erika 15 Aetos Athletica 31.68 –4.9 10
2 MAH, Erica 14 A.S.E.A. 32.29 –4.9 8
Women's 400m Hurdles (Mixed Age Groups)
.76m/30" 45m/35m
Finals U18
==================================================================
Pl Name Age Team Time Pts
==================================================================
DOUCET, Emily 16 A.S.E.A. 1:07.52 10
ALLANACH, Janelle 16 A.S.E.A. 1:07.99 8
Women's 2000m Steeple (U18)
.762m/30" 18H5W
Finals
==================================================================
Pl Name Age Team Time Pts
==================================================================
1 DOUCET, Emily 16 A.S.E.A. 7:58.93 10
Women's High Jump (Mixed Age Groups)
Finals U10
================================================================
Pl Name Age Team Mark Pts
================================================================
FONDOP, Élia 8 Athletisme Chaleur NH
Finals U14
================================================================
Pl Name Age Team Mark Pts
================================================================
1 BARNARD, Hannah 13 Hampton MS 1.35m 10
1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.58
O O P O O O XXO XXX
2 LEBLANC, Emma 12 Camille-Vautour 1.25m 8
1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.58
O O O XO O XXX
2 LEBLANC, Marissa 12 Camille-Vautour 1.25m 6
1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.58
O O O O XO XXX
4 DAIGLE, Kym Lynn 12 Unattached - NB 1.15m 5
1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.58
XO O O XXX
5 HATFIELD, Adah 12 George St MS 1.05m 4
1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.58
XXO XXX
HACHÉ, Anna-Maude 13 Ecole Sr St-Alexandr NH
1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.58
XXX
WILLIAMS, Julia 12 Saint John TC NH
BROW, Jackie 12 Forest Hills NH
Finals U16
================================================================
Pl Name Age Team Mark Pts
================================================================
1 HICKS, Kiersten 15 A.S.E.A. 1.55m 10
1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.58
P P P P P P P O O O O XXX
2 HENNESSEY, Kiyah 15 Saint John TC 1.45m 8
1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.58
P P P P P P XXO XO O XXX
3 COMEAU, Elise 14 Fast Tracks 1.25m 6
1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.58
P P P XXO O XXX
Finals U18
================================================================
Pl Name Age Team Mark Pts
================================================================
1 REID, Amelia 17 Fredericton Legion 1.55m 10
1.05 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.58
P P P P P P P O O O O XXX
Women's Long Jump (Mixed Age Groups)
Finals U16
=====================================================================
Pl Name Age Team Mark Wind Pts
=====================================================================
1 WILSON, Maddy 15 Fredericton Legion 4.77m +2.2 6
4.77 w:+2.2 4.6 w:+0.8 4.57 w:+2.5 4.49 w:+1.8 4.56 4.31 w:+2.3
2 DAVIDSON, Heidi 15 Fredericton Legion 4.31m +2.8 3
4.01 w:+2.2 3.89 w:+2.0 4.22 w:+2.0 4.31 w:+2.8 3.85 w:+2.8 4.1 w:+4.3
3 HICKS, Kiersten 15 A.S.E.A. 4.16m +2.1 2
4.16 w:+2.1 3.88 w:+0.6 3.96 w:+2.5 4.14 w:+1.2 3.99 w:+2.7 4.03 w:+3.0
4 COMEAU, Elise 14 Fast Tracks 3.88m +3.0 1
3.76 w:+3.7 3.77 w:+0.8 3.87 w:+3.5 3.66 w:+2.8 3.88 w:+3.0 3.75
5 CORONEL, Raiza 14 Fredericton Legion 3.88m +2.8
3.88 w:+2.8 3.8 w:+1.5 3.58 w:+1.7 3.52 w:+1.8 FOUL 3.77 w:+4.1
6 DUBÉ, Sophie 14 FREDERICTON LEGION T 3.84m +2.9
3.63 w:+3.6 3.72 w:+0.0 FOUL 3.68 w:+1.3 3.84 w:+2.9 3.77 w:+2.2
PITTS, Kaylee 15 Fundy HS NM
Finals U18
=====================================================================
Pl Name Age Team Mark Wind Pts
=====================================================================
1 HACHEY, Eloïse 16 Athletisme Chaleur 4.74m +1.7 5
4.65 w:+4.2 4.43 w:+3.1 FOUL 4.65 w:+4.0 4.74 w:+1.7 4.52 w:+0.9
2 MAH, Jadyn 17 A.S.E.A. 4.65m +2.6 4
4.38 w:+2.9 FOUL 4.44 w:+2.9 4.65 w:+2.6 FOUL FOUL
3 HALLETT, Samantha 16 Athletisme Chaleur 3.31m +1.7
3.31 w:+1.7 FOUL 2.97 3.04 w:+0.9 2.77 w:+3.2 3.04 w:+3.0
Finals U20
=====================================================================
Pl Name Age Team Mark Wind Pts
=====================================================================
1 DAVIDSON, Abigail 19 Fredericton Legion 5.02m +2.7 8
FOUL 5.02 w:+2.7 FOUL FOUL FOUL FOUL
Finals Senior
=====================================================================
Pl Name Age Team Mark Wind Pts
=====================================================================
1 LEBLANC, Victoria 22 Saint John TC 5.30m +1.6 10
FOUL 5.3 w:+1.6 5.2 w:+2.7 5.28 w:+2.6 5.11 w:+1.8 5.11 w:+1.7
Standing Long Jump Girls (U10)
RJTW
Finals
=====================================================================
Pl Name Age Team Mark Wind Pts
=====================================================================
1 CAISSIE, Kayla 9 La Passerelle 1.50m NW 10
1.33 1.45 1.5
2 BRIDEAU, Audrey 9 l'Envolée 1.50m NW 8
1.26 1.3 1.5
3 CAISSIE, Kaitlyn 9 La Passerelle 1.48m NW 6
1.45 1.46 1.48
4 PALLOT, Loucyann 9 Terre-des-Jeunes 1.44m NW 5
1.16 1.44 1.44
5 BURNS, Sophie 8 Gretna Green 1.37m NW 4
1.33 1.15 1.37
6 MCCARTHY, Gillian 9 Nashwaaksis Memorial 1.36m NW 3
1.07 1.36 1.34
7 CLOWATER, Rachel 9 Royal Road 1.33m NW 2
1.05 1.33 1.3
8 FRIGAULT, Arianne 9 Terre-des-Jeunes 1.32m NW 1
1.2 1.18 1.32
9 POTTER, Hannah 8 SAINT JOHN TRACK & F 1.26m NW
1.15 1.25 1.26
10 ROBICHAUD, Maeve 7 École Marguerite-Bou 1.15m NW
0.98 1.15 0.5
11 BROCHU, Ariane 9 Péninsule Acadienne 1.09m NW
1 1.02 1.09
12 ROBICHAUD, Eve 9 Unattached 1.08m NW
0.85 1.08 0.98
PLOURDE, Olivier 9 École La Ruche Traca NM
Girls Long Jump (U12)
RJTW
Finals
==============================================================================
Pl Name Age Team Mark Wind Fl. (Pl) Pts
==============================================================================
1 CARR, Anna 11 Park Street 3.55m NW 1 (1) 10
3.48 3.42 3.55
2 RIOUX, Elodie 10 La Ruche Tracadie-S 3.53m NW 1 (2) 8
3.3 3.16 3.53
3 PINET, Kassandra 11 Péninsule Acadienne 3.48m NW 2 (1) 6
3.42 3.48 FOUL
4 DAIGLE, Cloey Faye 10 Unattached - NB 3.41m NW 1 (3) 5
3.41 3.41 3.2
5 REID, Ava 11 Unattached - NB 3.38m NW 1 (4) 4
FOUL 3.35 3.38
6 PERRON, Audrey Ann 11 Marguerite-Bourgeoy 3.36m NW 2 (2) 3
3.36 FOUL FOUL
7 DECAENS, Ezmée 11 Unattached 3.29m NW 2 (3)
3.19 2.77 3.29
8 LEKACH, Mataya 10 Unattached 3.26m NW 2 (4)
2.92 3.12 3.26
9 JONES, Jenah 10 Unattached 3.20m NW 2 (5)
2.09 FOUL 3.2
10 HICKEY, Chaya 10 Liverpool 3.19m NW 2 (6) 2
3.19 3.13 FOUL
11 D'ENTREMONT, Lily 10 Liverpool 3.12m NW 2 (7) 1
2.23 3.12 3.05
12 ROBICHAUD, Mya 10 Unattached 3.07m NW 1 (5)
2.9 2.42 3.07
13 BEAR, Terryn 10 Unattached 3.05m NW 2 (8)
FOUL 3.03 3.05
14 CHEN, Fifi 10 Garden Creek 3.04m NW 2 (9)
3.04 2.99 2.9
15 DICKIE, Katherine 10 Saint John TC 2.98m NW 1 (6)
2.9 2.98 FOUL
16 BUCKNALL, Laila 11 Barkers Point 2.81m NW 1 (7)
2.81 2.2 2.57
17 HATFIELD, Abigail 10 Fast Tracks 2.77m NW 1 (8)
2.75 2.69 2.77
18 GRAY, Megan 10 Saint John TC 2.45m NW 1 (9)
2.45 2.25 FOUL
Girls Long Jump (U14)
RJTW
Finals
=====================================================================
Pl Name Age Team Mark Wind Pts
=====================================================================
1 VAUTOUR, Karrin 13 Saint John TC 3.70m NW 10
3.7 3.57 3.59
2 JOHNSON, Markiya 13 Evergreen Park 3.65m NW 8
3.16 3.65 FOUL
3 NOWLAN, Claire 12 A.S.E.A. 3.54m NW 6
3.54 3.54 FOUL
4 DAIGLE, Kym Lynn 12 Unattached - NB 3.51m NW 5
2.94 3.35 3.51
5 NOEL, Ariane 12 Péninsule Acadienne 3.46m NW 4
3.46 3.34 3.33
6 LEBLANC, Marissa 12 Camille-Vautour 3.39m NW 3
3.39 3.35 3.33
7 SZMADYLA, Katherine 13 Bliss Carman MS 3.32m NW 2
3.15 3.32 3.24
8 REID, Alia 12 Unattached 3.17m NW
2.99 2.96 3.17
9 HATFIELD, Adah 12 George St MS 2.90m NW 1
2.9 FOUL 2.53
10 BERREVOETS, Audrey 12 Barkers Point 2.78m NW
2.78 2.7
CORONEL, Rio 12 George St MS NM
BROW, Jackie 12 Forest Hills NM
ALLEN, Tori 13 Fast Tracks NM
Women's Triple Jump (Mixed Age Groups)
Finals U16
=====================================================================
Pl Name Age Team Mark Wind Pts
=====================================================================
1 DAVIDSON, Heidi 15 Fredericton Legion 9.02m +5.1 10
FOUL FOUL 7.4 w:+0.4 8.72 w:+3.0 8.62 w:+1.3 9.02 w:+5.1
2 COMEAU, Elise 14 Fast Tracks 9.00m +4.3 8
8.38 w:+3.2 8.34 w:+1.2 8.3 w:+4.1 FOUL 8.55 w:+4.3 9 w:+4.3
Finals U18
=====================================================================
Pl Name Age Team Mark Wind Pts
=====================================================================
1 MAH, Jadyn 17 A.S.E.A. 10.05m +0.5 10
9.89 w:+1.5 9.92 w:+1.7 9.9 w:+3.010.05 w:+0.5 FOUL10.02 w:+4.2
Finals Master
=====================================================================
Pl Name Age Team Mark Wind Pts
=====================================================================
1 PEABODY, Sharon 61 Saint John TC 6.09m +0.9 10
6.09 w:+0.9 5.95 w:+3.0 5.9 w:+1.2 6.03 w:+1.8 PASS 5.92 w:+1.2
Girls Shot Put (U10)
RJTW - 2kg
Finals
================================================================
Pl Name Age Team Mark Pts
================================================================
1 LECLAIR, Sarah-Maude 9 La Ruche Tracadie-S 5.03m 10
4.99 4.98 5.03
2 THÉRIAULT, Méredith 9 Terre-des-Jeunes 3.66m 8
3.56 3.66 3.55
3 FRIGAULT, Arianne 9 Terre-des-Jeunes 3.62m 6
2.62 3.62 3.12
4 PALLOT, Loucyann 9 Terre-des-Jeunes 3.23m 5
FOUL 3.23 3.15
Girls Shot Put (U12)
RJTW - 2kg
Finals
================================================================
Pl Name Age Team Mark Pts
================================================================
1 TOWER, Alexie 11 Les Eclaireurs 6.70m 10
6.7
2 PINET, Kassandra 11 Péninsule Acadienne 6.63m 8
6.63
3 JONES, Jenah 10 Unattached 6.27m
6.27
4 ENSTROM, Sadie 11 A.S.E.A. 5.67m 6
5.67
5 SZMADYLA, Lauren 11 New Maryland 5.55m 5
5.55
6 ROBICHAUD, Mya 10 Unattached 4.97m
4.97
7 BRIDEAU, Eveline 11 de La Source 4.94m 4
4.94
8 RIOUX, Elodie 10 La Ruche Tracadie-S 4.43m 3
4.43
9 CHEN, Fifi 10 Garden Creek 4.14m 2
4.14
KALALA, Eve 11 A.S.E.A. NM
Girls Shot Put (U14)
RJTW - 3kg
Finals
================================================================
Pl Name Age Team Mark Pts
================================================================
1 BARNARD, Hannah 13 Hampton MS 8.54m 10
8.54
2 PLATIS, Adrianna 13 A.S.E.A. 8.37m 8
8.37
3 MAILLET, Marie-Eve 13 Unattached 7.65m
7.65
4 MAXWELL, Kate 12 Fundy HS 7.61m 6
7.61
5 WILLIAMS, Josie 12 Fundy HS 7.19m 5
7.19
6 MUTCH, Lola-May 12 Max Aitken 7.18m 4
7.18
7 DAIGLE, Kym Lynn 12 Unattached - NB 7.13m 3
7.13
8 NOEL, Ariane 12 Péninsule Acadienne 6.86m 2
6.86
9 DAKAI, Sadie 13 Fundy HS 6.85m 1
6.85
10 LEBLANC, Emma 12 Camille-Vautour 6.54m
6.54
11 STEEVES, Hailey 12 Unattached 6.07m
6.07
12 VAIL, London 12 Nashwaaksis MS 6.06m
6.06
13 SZMADYLA, Katherine 13 Bliss Carman MS 6.04m
6.04
14 D'AMOURS, Julie 12 Nashwaaksis MS 5.79m
5.79
15 GODIN, Noémy 12 Péninsule Acadienne 5.75m
5.75
16 WILLIAMS, Julia 12 Saint John TC 5.67m
5.67
Women's Shot Put (U16)
3kg
Finals
================================================================
Pl Name Age Team Mark Pts
================================================================
1 ALLANACH, Jocelyne 14 A.S.E.A. 8.81m 10
8.72 8.81 8.55 8.4 8.41 8.16
2 FAIRWEATHER, Alexa 14 St. Stephen Middle S 8.47m 8
7.25 7.94 7.87 7.98 8.34 8.47
3 MACPHERSON, Marin 14 Saint John TC 8.23m 6
8.13 7.37 7.92 8.16 8.1 8.23
4 THOMPSON, Brooke 15 Unattached 8.21m
7.85 7.72 8.05 8.14 8.21 8.03
TORREON, Bea 15 Unattached NM
Women's Shot Put (U20)
4kg
Finals
================================================================
Pl Name Age Team Mark Pts
================================================================
1 HUGHES, Kyla 19 Aetos Athletica 11.99m 10
11.3 11.7 11.84 11.22 11.99 11.27
Women's Shot Put (Senior)
PARA F56 4kg
Finals
================================================================
Pl Name Age Team Mark Pts
================================================================
1 ROBICHAUD, Christel 27 Aetos Athletica 5.95m 10
5.68 5.9 5.95 5.34 5.7 5.77
Women's Shot Put (Master)
Finals
================================================================
Pl Name Age Team Mark Pts
================================================================
1 LAGACE, Rebecca 42 Saint John TC 8.66m 10
7.81 8.66 8.47 8.42 8.21 PASS
2 LEBLANC, Heather 58 Unattached - NB 7.54m 8
7.31 7.54 7.33 7.33 7.4 7.02
3 DUNN, Tracy 49 Saint John TC 5.92m 6
5.22 5.92 5.64 5.69 5.3 5.5
Women's Weight Throw (Master)
Finals
================================================================
Pl Name Age Team Mark Pts
================================================================
1 PEABODY, Sharon 61 Saint John TC 8.66m 10
7.42 8.29 8.66 FOUL FOUL FOUL
2 LEBLANC, Heather 58 Unattached - NB 7.39m 8
6.68 6.89 6.77 7.39 6.81 6.98
Women's Discus (U16)
1kg
Finals
================================================================
Pl Name Age Team Mark Pts
================================================================
1 ALLANACH, Jocelyne 14 A.S.E.A. 20.19m 10
19.83 20.19 18.47 FOUL 18.07 FOUL
2 THOMPSON, Brooke 15 Unattached 15.65m
15.65 FOUL FOUL 15.29 14.8 FOUL
HARVEY, Isabella 10 Gibson Memorial NM
Women's Discus (Senior)
PARA F56 1kg
Finals
================================================================
Pl Name Age Team Mark Pts
================================================================
ROBICHAUD, Christel 27 Aetos Athletica 14.65m 10
14.18 14.43 14.57 14.34 14.65 14.44
Women's Discus (Master)
1kg
Finals
================================================================
Pl Name Age Team Mark Pts
================================================================
1 LEBLANC, Heather 58 Unattached - NB 20.19m 10
19.56 18.77 20.19 19.6 FOUL 17.8
2 DUNN, Tracy 49 Saint John TC 18.91m 8
17.77 18.91 FOUL FOUL FOUL FOUL
3 PEABODY, Sharon 61 Saint John TC 14.90m 6
13.31 13.99 14.9 FOUL FOUL FOUL
Women's Hammer (U16)
Finals
================================================================
Pl Name Age Team Mark Pts
================================================================
1 ALLANACH, Jocelyne 14 A.S.E.A. 24.09m 10
23.87 24.09 FOUL 23.39 FOUL FOUL
Women's Hammer (Master)
Finals
================================================================
Pl Name Age Team Mark Pts
================================================================
1 PEABODY, Sharon 61 Saint John TC 25.22m 10
23.36 FOUL 25.22 24.61 24.73 FOUL
2 LEBLANC, Heather 58 Unattached - NB 21.91m 8
19.89 FOUL 21.91 FOUL 20.69 20.32
3 DUNN, Tracy 49 Saint John TC 18.13m 6
18.13 17.98 17.36 16.87 17.19 17.04
Softball Throw (U10)
RJTW
Finals
================================================================
Pl Name Age Team Mark Pts
================================================================
1 LECLAIR, Sarah-Maude 9 La Ruche Tracadie-S 22.70m 10
22.7
2 KENNY, Mégane 9 École La Ruche Traca 17.71m 8
17.71
3 ROWINSKI, Ava 9 Unattached 16.50m
16.5
4 BROCHU, Ariane 9 Péninsule Acadienne 16.14m 6
16.14
5 CAISSIE, Kaitlyn 9 La Passerelle 15.00m 5
15 14.1
6 CLOWATER, Rachel 9 Royal Road 14.10m 4
14.1
7 FRIGAULT, Arianne 9 Terre-des-Jeunes 12.10m 2.5
12.1
7 POIRIER, Anaelle 8 de La Source 12.10m 2.5
12.1
9 ROBICHAUD, Maeve 7 École Marguerite-Bou 10.40m 1
10.4
10 CAISSIE, Kayla 9 La Passerelle 9.45m
9.45
11 THIBODEAU, Masha 8 de La Source 8.40m
8.4
PLOURDE, Olivier 9 École La Ruche Traca NM
MOSS, Brooklyn 9 Royal Road NM
STEPHENS, Emily 9 Nashwaaksis Memorial NM
Softball Throw (U12)
RJTW
Finals
================================================================
Pl Name Age Team Mark Pts
================================================================
1 TOWER, Alexie 11 Les Eclaireurs 28.90m 10
20.4 27.7 28.9
2 REID, Ava 11 Unattached - NB 27.70m 8
27.7 27 24.9
3 MOREAU, Mélissa 10 Marguerite-Bourgeoy 21.90m 6
20.6 17.7 21.9
4 BUCKNALL, Laila 11 Barkers Point 20.70m 5
18.5 19.9 20.7
5 BEAR, Terryn 10 Unattached 19.80m
16.3 16.9 19.8
6 RIOUX, Elodie 10 La Ruche Tracadie-S 19.20m 4
15.4 13.8 19.2
7 SZMADYLA, Lauren 11 New Maryland 18.80m 3
18.1 18.8 18.7
8 PINET, Kassandra 11 Péninsule Acadienne 18.70m 2
18.7 18.4 16.3
9 JONES, Jenah 10 Unattached 17.30m
15.4 16 17.3
10 GRAY, Megan 10 Saint John TC 17.30m 1
10 17.3 15.5
11 DICKIE, Katherine 10 Saint John TC 13.60m
13.6 12.7 12.3
KALALA, Eve 11 A.S.E.A. NM
Girls Javelin (U14)
RJTW - 400g
Finals
================================================================
Pl Name Age Team Mark Pts
================================================================
1 MAILLET, Marie-Eve 13 Unattached 22.49m
22.49
2 KENNEDY, Lillian 13 Devon MS 18.65m 10
18.65
3 NOEL, Ariane 12 Péninsule Acadienne 17.21m 8
17.21
4 HACHÉ, Anna-Maude 13 Ecole Sr St-Alexandr 17.06m 6
17.06
5 MUTCH, Lola-May 12 Max Aitken 16.12m 5
16.12
6 GODIN, Noémy 12 Péninsule Acadienne 13.79m 4
13.79
7 DAIGLE, Kym Lynn 12 Unattached - NB 10.59m 3
10.59
Women's Javelin (U16)
500g
Finals
================================================================
Pl Name Age Team Mark Pts
================================================================
1 TORREON, Bea 15 Unattached 24.65m
23.84 24.65 18.48 21.94 20.88 21.69
2 FAIRWEATHER, Alexa 14 St. Stephen Middle S 17.95m 10
14.32 17.95 15 15.7 FOUL 10.66
3 HATFIELD, Eva 14 Fast Tracks 12.20m 8
FOUL 11.55 FOUL 8.1 12.2 10.89
4 RIOUX, Mollie 14 le Tremplin 9.70m 6
PASS PASS 5.03 9.7 PASS PASS
Women's Javelin (U18)
500g
Finals
================================================================
Pl Name Age Team Mark Pts
================================================================
1 HALLETT, Samantha 16 Athletisme Chaleur 21.22m 10
17.4 14.47 21.22 15.51 18.57 14.29
Women's Javelin (U20)
600g
Finals
================================================================
Pl Name Age Team Mark Pts
================================================================
1 HUGHES, Kyla 19 Aetos Athletica 29.98m 10
29.98 27.66 FOUL 24.62 28.7 PASS
Women's Javelin (Senior)
600g
Finals
================================================================
Pl Name Age Team Mark Pts
================================================================
MORRIS, Isabelle 23 Aetos Athletica NM
Women's Javelin (Master)
Finals
================================================================
Pl Name Age Team Mark Pts
================================================================
1 PEABODY, Sharon 61 Saint John TC 14.14m 10
12.01 14.14 FOUL FOUL FOUL 13.94
2 LEBLANC, Heather 58 Unattached - NB 14.02m 8
12.14 FOUL 13.85 13.74 11.95 14.02
Women's Weight Pentathlon (Mixed Age Groups)
Finals
==================================================================================================
Pl Name Age Points Division HT SP DT JT WT
==================================================================================================
1 LAGACE, Rebecca 42 2275 31.97m 8.66m 25.17m 29.61m 9.40m
Saint John TC 104'11" 28'5" 82'7" 97'2" 30'10.25
(536) (442) (372) (469) (456)
2 HITCHCOCK, Monica 61 1735 21.58m 8.07m 22.15m 21.59m 8.19m
Saint John TC 70'10" 26'5.75" 72'8" 70'10" 26'10.50
(313) (404) (317) (318) (383)
3 LEBLANC, Heather 58 1452 21.91m 7.54m 20.19m 13.85m 6.89m
Unattached - NB 71'10" 24'9" 66'3" 45'5" 22'7.25"
(320) (370) (281) (176) (305)

Close window