printButton PRINT

SJTC Twilight Meet #3
Canada Games Stadium, Saint John
Jul 4, 2019

SJTC Twlight Meet - 2019-06-10                         
                             Saint John Track Club                             
                                  Saint John                                   
                                    Results                                    
 
Girls 9-11 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
Finals
  6 Kiervin, Julia            08 Saint John T                      38.20   1.7  2 
  7 Trites, Eva               09 Saint John T                      38.42   1.7  2 
 
Girls 12-13 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  4 Dysart, Anna              06 Saint John T                      31.90   1.7  2 
  5 Williams, Corinne         07 Saint John T                      34.32   1.7  2 
 
Women 14-15 200 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Jacobson, Carys           04 Fast Tracks            26.51      26.72   1.5 
  2 Comeau, Shanna            05 Saint John T                      27.96   1.5 
  3 Albert, Adrienne          05 Saint John T                      30.68   1.5 
 
Girls 11&U 300 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Kiervin, Julia            08 Saint John T                      63.59  
  2 Syed, Aaliyah             12 Saint John T                      76.58  
  3 Mackinley, Ashlyn         12 Saint John T                      77.48  
 
Girls 12-13 300 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Williams, Corinne         07 Saint John T                      53.47  
 
Women 11+ 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hennessey, Kiyah          04 Saint John T           66.00      67.85  
  2 Mackinley, Regan          06 Saint John T                      70.63  
 
Women 13+ 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Vringer, Erin             04 saint john                      2:13.47  
  2 Hall, Mackenzie           02 Fast Tracks          2:16.00    2:16.82  
  3 Keefe, Danielle           02 Fast Tracks          2:18.00    2:16.87  
  4 Fullarton, Zoe            03 Unattached-N         2:26.01    2:25.87  
  5 Spalding, Neve            04 Fast Tracks          2:30.00    2:33.19  
  6 Trites, Nicole            05 Fast Tracks          2:38.00    2:40.62  
  7 Macpherson, Marin         05 Saint John T                    2:46.14  
  8 Dysart, Lauren            04 Saint John T         2:45.00    2:46.93  
  9 McLeod, Michelle          05 Fast Tracks                     2:47.67  
 10 Emerson, Valerie          05 Saint John T                    2:50.90  
 
Women 13+ 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 McLeod, Madeleine         03 Fast Tracks          5:03.00    4:59.63  
  2 Trites, Emily             02 Saint John T         5:05.00    5:03.52  
  3 Dysart, Lauren            04 Saint John T         5:29.00    5:38.37  
  4 Kozak, Gabby              04 Fast Tracks          5:58.07    5:44.43  
 
Women High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Hennessey, Kiyah          04 Saint John T           1.50m      1.45m  
     1.00 1.06 1.10 1.15 1.20 1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 
        P    P    O    O    P    P  XXO    O    O    O 
  2 Macpherson, Marin         05 Saint John T                      1.20m  
     1.00 1.06 1.10 1.15 1.20 1.25 
        O    O    O    O    O  XXX 
  3 Dysart, Anna              06 Saint John T                      1.15m  
     1.00 1.06 1.10 1.15 1.20 
        O   XO    O    O  XXX 
  3 Aber, Andrea              05 Unattached-N                      1.15m  
     1.00 1.06 1.10 1.15 1.20 
        O    O    O  XXO  XXX 
  3 Emerson, Valerie          05 Saint John T                      1.15m  
     1.00 1.06 1.10 1.15 1.20 
        O    O    O    O  XXX 
  6 Peabody, Sharon           58 Saint John T                      1.00m  
     1.00 1.06 
        O  XXX 
 
Women Long Jump
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Leblanc, Victoria         97 Saint John T           5.57m      5.14m   1.1 
     5.10m(1.6) 5.14m(1.1) FOUL      4.95m(1.0) PASS      PASS     
  2 Kiervin, Julia            08 Saint John T                      2.65m   NWI 
     2.62m(NWI) 2.50m(NWI) 2.65m(NWI)            
  3 Trites, Eva               09 Saint John T                      2.50m   NWI 
     2.30m(NWI) 2.50m(NWI) 2.21m(NWI)            
  4 Mackinley, Ashlyn         12 Saint John T                      2.35m   NWI 
     1.88m(NWI) 2.35m(NWI) 2.22m(NWI)            
 
Women Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lagace, Rebecca           77 Saint John T                      8.68m  
      8.09m  8.65m  8.68m         
  2 Hitchcock, Monica         58 Saint John T                      7.72m  
      7.54m  7.72m  7.49m         
  3 Syed, Aaliyah             12 Saint John T                      3.00m  
      2.88m  2.88m  3.00m         
  4 Blakely, Georgia          11 Saint John T                      2.92m  
      2.89m  2.38m  2.92m           
  5 Mackinley, Ashlyn         12 Saint John T                      2.88m  
      2.69m  2.88m  2.00m         
 
Women Javelin Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Lagace, Rebecca           77 Saint John T                     29.23m  
      29.23m  25.48m  27.24m            
  2 Hitchcock, Monica         58 Saint John T                     20.79m  
      20.79m  FOUL  17.40m            
 
Men 9-11 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  8 Kirkpatrick, Kieran       09 Saint John T                      36.80   1.6  2 
  9 Eisner, Anderson          08 Saint John T                      36.91   1.6  2 
 
Men 12-13 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  5 Gray, Benjamin            07 Saint John T                      32.94   1.6  2 
  6 Trites, Nathan            07 Saint John T                      35.74   1.6  2 
  7 Ross, Ian                 07 Saint John T                      36.76   1.6  2 
 
Men 14-15 200 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  4 Sullivan, Quinn           05 Saint John T                      27.11   1.6 
 
Men 18-19 200 Meter Dash
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  2 Godfrey, Alexander        00 Halifast Ath           22.53      22.80   1.6 
 
Men 20-99 200 Meter Dash
========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind H# Points
========================================================================================
  1 Lunda, Joshua             95 Halifast Ath           21.59      22.25   1.6  1 
  3 Manuel, Marc-Andre        95 Saint John T           23.50      24.32   1.6  1 
 10 Chandra, Samuel           11 Saint John T                      45.91   1.0  3 
 11 Aziz, Rayan               12 Saint John T                      47.83   1.0  3 
 12 Artz, Draco               12 Saint John T                      48.28   1.0  3 
 
Men 11&U 300 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Chandra, Samuel           11 Saint John T                      71.60  
  2 Aziz, Rayan               12 Saint John T                      76.63  
  3 Searle, Maximus           12 Saint John T                      77.73  
  4 Artz, Draco               12 Saint John T                      79.35  
  5 Ellis, Thomas             12 Saint John T                    1:30.53  
 
Men 14-15 300 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Sullivan, Quinn           05 Saint John T                      43.07  
 
Men 11+ 400 Meter Dash
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Van Der Poel, Mike        96 Halifast Ath           47.14      49.19  
  2 Ferguson, Bailey          98 Fredericton            52.05      51.46  
  3 Manuel, Marc-Andre        95 Saint John T           53.00      53.35  
 
Men 13+ 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Landry, Micah             04 Saint John T         2:08.99    2:11.46  
 
Men 13-15 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Landry, Micah             04 Saint John T                    4:34.48  
  2 Knee, Emmett              04 Saint John T                    5:19.01  
 
Men 16-17 1500 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Harris, Cameron           03 Saint John T                    4:34.55  
 
Men 10000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Strowbridge, Dean         71 Saint John T                   36:39.58  
  2 Queen, Jeff               80 Unattached-N        35:48.00   37:31.95  
  3 Young, Justin             82 Fredericton                    37:58.18  
 -- Boulanger, Zachary        02 Saint John T                        DNF  
 
Men High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Abbate, Nicholas          03 Saint John T                      1.45m  
     1.25 1.30 1.35 1.40 1.45 1.50 
        O    O    O   XO  XXO  XXX 
 
Men Long Jump
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points
=====================================================================================
  1 Abbate, Nicholas          03 Saint John T                      4.63m   0.6 
     4.30m(0.1) 4.45m(0.3) 4.63m(0.6)            
  2 Gray, Benjamin            07 Saint John T                      3.46m   1.2 
     3.34m(1.2) 3.46m(1.2) 3.25m(1.9)            
  3 Eisner, Anderson          08 Saint John T                      3.35m   NWI 
     3.30m(NWI) 3.14m(NWI) 3.35m(NWI)            
  4 Trites, Nathan            07 Saint John T                      3.02m   1.5 
     2.68m(1.6) 3.02m(1.5) 2.76m(1.9)            
  5 Ross, Ian                 07 Saint John T                      2.83m   2.1 
     2.75m(0.6) 2.83m(2.1) 2.68m(+0.0)            
  6 Searle, Maximus           12 Saint John T                      2.45m   NWI 
     2.15m(NWI) 1.87m(NWI) 2.45m(NWI)            
  7 Ellis, Thomas             12 Saint John T                      2.00m   NWI 
     2.00m(NWI) 1.94m(NWI) 1.71m(NWI)            
 
Men Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 McDonald, Calvin          56 Saint John T                      9.20m  
      9.20m  8.31m  9.03m           
  2 Eisner, Anderson          08 Saint John T                      6.48m  
      5.78m  5.85m  6.48m         
  3 Lagace, Joseph            10 Saint John T                      5.76m  
      5.59m  5.54m  5.76m         
 
Men Javelin Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 McDonald, Calvin          56 Saint John T          30.00m     26.78m  
      26.47m  25.24m  26.78m           
  2 Gray, Glen                70 Saint John T                     26.73m  
      25.66m  26.73m  25.68m            
  3 Klien, Erik               76 Saint John T                     21.22m  
      16.89m  18.50m  21.22m           
  4 Trites, Nathan            07 Saint John T                     14.96m  
      FOUL  FOUL  14.96m            
  5 Lagace, Joseph            10 Saint John T                     14.75m  
      12.70m  14.75m  14.53m            
  6 Gray, Benjamin            07 Saint John T                     14.65m  
      14.61m  14.65m  FOUL           
  7 Ross, Ian                 07 Saint John T                     14.55m  
      10.38m  9.20m  14.55m           
  8 Sullivan, Quinn           05 Saint John T                     14.12m  
      14.12m  FOUL  FOUL           
	

Close window