printButton PRINT

East Coast Games - Day 2 Field Events
Saint John
Jun 27, 2015






East Coast Games - Track & Field - 26/06/2015 to 27/06/2015          
                  Canada Games Stadium, Saint John NB Canada                   
                                    Results                                    
 
W15&U High Jump
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Nelson, Sarah            W13 Saint John T           1.19m      1.25m  
     1.15 1.20 1.25 1.30 
        O    O    O  XXX 
 
W18-19 High Jump
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 MacDonald, Sydney        W19 Athlétisme S           1.52m      1.45m  
     1.15 1.20 1.25 1.30 1.40 1.45 1.50 
        P    P    P    P    O    O  XXX 
 
W20-29 High Jump
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Haworth, Rebecca         W23 Halifast Ath           1.80m      1.65m  
     1.60 1.65 1.75 
        O    O  XXX 
 
M16-17 High Jump
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Maclean, Nicholas        M17 Athlétisme S                      1.70m  
     1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 
        P    P    O    O  XXX 
  2 Savoie, Frederic         M16 athletics ch                      1.60m  
     1.55 1.60 1.65 
      XXO   XO  XXX 
 
M18-19 High Jump
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Fowler, Ben              M19 Saint John T           1.81m      1.75m  
     1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 
        P    O    O  XXO    O  XXX 
 
M20-29 High Jump
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Grant, Evan              M22 Fredericton                       1.75m  
     1.55 1.60 1.65 1.70 1.75 1.80 
        P   XO    O    O    O  XXX 
  2 Wilson, Troy             M21 Fredericton                       1.65m  
     1.55 1.60 1.65 1.70 
       XO   XO    O  XXX 
 
M30+ High Jump
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Justason, Andrew         M44 Fredericton                       1.65m  
     1.55 1.60 1.65 1.70 
        O    O    O  XXX 
 
W20-29 Pole Vault
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Miller, Sara             W27 Athlétisme S           2.65m      2.62m  
     2.52 2.62 2.72 
        O    O  XXX 
 
M18-19 Pole Vault
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Doucet, Alain            M19 Athlétisme S           3.60m      3.52m  
     3.02 3.32 3.52 3.62 
        O    O   XO  XXX 
 
M20-29 Pole Vault
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Robertson, Chris         M23 Athlétisme S           4.00m      3.82m  
     3.02 3.32 3.52 3.62 3.82 4.02 
        O    O    O    O  XXO  XXX 
  2 Wilson, Troy             M21 Fredericton                       2.62m  
     2.52 2.62 2.72 
        O  XXO  XXX 
 
W15&U Long Jump
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Lebalnc, Julia           W14 Saint John T           4.55m      4.59m   3.5 
     4.59m(3.5) 4.36m(1.2) 4.26m(2.9) 4.53m(3.0) FOUL(3.3) 4.39m(3.7)
 
W16-17 Long Jump
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Murray, Ashley           W17 Saint John T                      4.75m   2.9 
     FOUL(1.7) FOUL(2.5) FOUL(2.6) FOUL(2.1) 4.71m(4.5) 4.75m(2.9)
 
W18-19 Long Jump
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Leblanc, Victoria        W18 Saint John T           5.15m      5.17m   3.8 
     FOUL(2.8) FOUL(2.2) 5.17m(3.8) FOUL(2.7) FOUL(3.4) 4.88m(3.8)
  2 Francis, Bailey          W19 Halifast Ath           4.93m      4.82m   3.3 
     4.82m(3.3) 4.76m(2.4) 4.80m(2.9) 4.77m(2.6) 4.74m(3.0) 4.76m(2.5)
  3 MacDonald, Sydney        W19 Athlétisme S           4.80m      4.74m   3.2 
     4.59m(3.6) FOUL(4.4) 4.74m(3.2) 4.53m(2.1) 4.35m(3.6) FOUL(3.9)
 
W20-29 Long Jump
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Leblanc, Monika          W20 Athlétisme S           4.66m      4.93m   4.4 
     4.78m(3.3) 4.86m(2.2) 4.68m(2.9) FOUL(2.7) 4.65m(2.2) 4.93m(4.4)
 
W30+ Long Jump
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Cameron, Adrienne        W67 Saint John T                      1.97m   3.6 
     PASS      PASS      1.89m(3.7) 1.97m(3.6) FOUL(3.6) 1.94m(4.5)
 
M18-19 Long Jump
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Cormier, Anthony         M18 Saint John T                      6.28m   4.1 
     5.97m(2.0) 6.12m(1.4) 6.28m(4.1) 6.27m(2.9) 6.03m(2.2) 6.02m(4.2)
  2 Fowler, Ben              M19 Saint John T           6.29m      5.61m   2.5 
     5.46m(4.0) 5.61m(2.5) FOUL(3.0) FOUL(1.7) FOUL(1.7) FOUL(3.7)
 
M20-29 Long Jump
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 McCormack, Kurt          M27 Islanders Tr           7.49m      6.71m   3.2 
     6.54m(1.4) 6.71m(3.2) PASS      PASS      PASS      PASS     
  2 Robertson, Chris         M23 Athlétisme S           6.59m      6.49m   1.6 
     6.14m(2.8) 6.43m(3.3) 4.75m(1.3) 6.49m(1.6) PASS      PASS     
  3 Léger, Julien            M20 University d           6.08m      5.99m   3.4 
     FOUL(3.6) FOUL(2.0) FOUL(3.7) 5.67m(4.2) 5.99m(3.4) FOUL(4.9)
 -- Grant, Evan              M22 Fredericton                        FOUL       
     FOUL(2.4) FOUL(2.0) FOUL(3.3) FOUL(2.7) PASS      PASS     
 
M30+ Long Jump
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Jefferson, David         M71 Saint John T                      3.22m   5.0 
     PASS      3.01m(2.7) 3.22m(5.0) 3.18m(1.9) PASS      PASS     
 
W16-17 Triple Jump
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Murray, Ashley           W17 Saint John T                      9.97m   0.6 
     9.20m(-0.8) 9.61m(-1.2) 9.77m(0.6) 9.74m(-0.3) 9.97m(0.6) 9.61m(-0.3)
  2 Fairfax, Lauren          W16 Saint John T                      7.99m   0.6 
     7.59m(-1.1) 7.98m(0.1) 7.99m(0.6) 7.45m(1.9) 7.86m(1.9) 7.34m(0.1)
 
W18-19 Triple Jump
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Francis, Bailey          W19 Halifast Ath          10.72m     10.46m  -1.1 
     10.30m(-0.7) 10.46m(-1.1) FOUL(0.3) 10.42m(-0.8) FOUL(-0.8) 10.18m(-1.8)
 
W20-29 Triple Jump
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 McDonald, Tess           W20 Fredericton                      10.70m  -0.7 
     FOUL(-0.6) 10.47m(-0.5) 10.70m(-0.7) FOUL(+0.0) 10.59m(-0.7) 10.11m(-1.4)
 
W30+ Triple Jump
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Peabody, Sharon          W57 Saint John T                      6.00m  -1.0 
     6.00m(-1.0) FOUL(-0.7) FOUL(-0.1) FOUL(-0.1) FOUL(0.2) FOUL(-1.6)
 
M18-19 Triple Jump
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Cormier, Anthony         M18 Saint John T          13.20m     12.90m   0.5 
     12.79m(0.5) 12.90m(0.5) 12.88m(1.1) FOUL(0.4) PASS      PASS     
 
M20-29 Triple Jump
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Ancheta, Kyle            M21 Fredericton           12.81m     12.58m   0.1 
     FOUL(+0.0) 12.34m(-0.5) 12.58m(0.1) FOUL(1.4) FOUL(-0.9) FOUL(0.5)
 
M30+ Triple Jump
==============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals  Wind
==============================================================================
  1 Klein, Erik              M40 Saint John T                      8.08m  -0.2 
     8.08m(-0.2) FOUL(-0.1) 8.04m(-0.1) 7.88m(0.2) PASS      PASS     
 
W18-19 Shot Put
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Loparco, Julia           W19 Saint John T                      7.73m  
      7.73m  FOUL  7.43m  7.08m  7.44m  7.48m
 
W20-29 Shot Put
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Bell, Jennifer           W20 Athlétisme S          12.96m     11.50m  
      11.50m  FOUL  11.50m  11.00m  11.28m  FOUL
 
W30+ Shot Put
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Ellis-Loparco, Sue       W52 Saint John T                      7.53m  
      6.81m  FOUL  7.09m  7.53m  7.29m  7.18m
 
M16-17 Shot Put
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Godin, Christian         M16 Athlétisme P                      9.83m  
      9.39m  9.66m  9.83m  PASS  PASS  PASS
 
M20-29 Shot Put
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gionet, Jonathan         M21 Fredericton           14.35m     14.28m  
      14.28m  14.04m  FOUL  13.11m  FOUL  13.79m
  2 Leblanc, Aaron           M21 Athlétisme S          11.68m     10.71m  
      10.39m  10.61m  10.71m  9.89m  10.50m  10.17m
  3 Landry, Pierre           M27 Athlétisme S          11.04m     10.67m  
      9.75m  10.39m  9.97m  10.18m  10.67m  10.38m
 
M30+ Shot Put
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gautier, Paul            M51 Saint John T          13.00m     13.91m  
      13.41m  13.59m  13.65m  13.57m  13.91m  PASS
  2 Gray, Glen               M45 Saint John T                     10.17m  
      FOUL  10.17m  9.91m  9.56m  9.97m  FOUL
  3 Kiraly, Imrich           M69 Saint John T                      9.16m  
      8.59m  9.16m  8.89m  PASS  PASS  PASS
  4 Robinson, Mike           M56 Saint John T                      8.69m  
      7.91m  7.68m  8.28m  7.87m  8.69m  8.11m
  5 Jefferson, David         M71 Saint John T                      8.48m  
      8.06m  8.48m  7.69m  7.70m  FOUL  PASS
 
W16-17 Discus Throw
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Noel, Sara-Eve           W17 athletics ch          39.54m     37.65m  
      37.08m  36.80m  37.28m  FOUL  35.54m  37.65m
 
W20-29 Discus Throw
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 MacDonald, Elizabeth     W28 Athlétisme S          40.50m     39.51m  
      36.05m  36.15m  36.20m  39.51m  36.94m  36.52m
 
W30+ Discus Throw
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Ellis-Loparco, Sue       W52 Saint John T                     18.61m  
      17.68m  18.13m  18.61m  FOUL  PASS  PASS
  2 Peabody, Sharon          W57 Saint John T                     15.29m  
      13.77m  13.60m  FOUL  14.79m  14.07m  15.29m
  3 Dunn, Tracy              W45 Saint John T                     14.03m  
      FOUL  11.86m  FOUL  12.01m  12.25m  14.03m
  4 Cameron, Adrienne        W67 Saint John T                     12.41m  
      12.41m  FOUL  FOUL  FOUL  10.39m  11.72m
 
M16-17 Discus Throw
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
 -- Tanton, Matthew          M17 Team Prince           41.15m       FOUL  
      FOUL  PASS  PASS  PASS  PASS  PASS
 
M20-29 Discus Throw
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Robertson, Chris         M23 Athlétisme S          39.00m     36.95m  
      FOUL  36.95m  FOUL  FOUL  PASS  PASS
  2 Gionet, Jonathan         M21 Fredericton           35.00m     35.86m  
      FOUL  32.71m  31.36m  FOUL  FOUL  35.86m
  3 Leblanc, Aaron           M21 Athlétisme S          36.01m     33.34m  
      30.91m  30.86m  FOUL  33.32m  33.00m  33.34m
  4 Landry, Pierre           M27 Athlétisme S          33.69m     31.15m  
      31.15m  31.13m  30.03m  FOUL  PASS  PASS
 
M30+ Discus Throw
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gautier, Paul            M51 Saint John T          38.00m     40.82m  
      38.68m  39.85m  40.82m  38.71m  PASS  PASS
  2 Tanton, Keith            M50 Team Prince                      32.40m  
      FOUL  FOUL  32.40m  PASS  PASS  PASS
  3 Gray, Glen               M45 Saint John T                     31.52m  
      29.09m  FOUL  30.39m  30.49m  31.52m  FOUL
  4 Kiraly, Imrich           M69 Saint John T          32.99m     30.41m  
      FOUL  29.00m  28.72m  30.41m  29.99m  28.11m
  5 Britton, Ross            M51 Saint John T                     29.19m  
      FOUL  FOUL  29.19m  FOUL  FOUL  FOUL
  6 Justason, Andrew         M44 Fredericton                      29.18m  
      FOUL  FOUL  27.22m  29.18m  29.15m  FOUL
  7 Jefferson, David         M71 Saint John T          25.69m     25.63m  
      FOUL  FOUL  25.30m  25.63m  PASS  PASS
  8 Robinson, Mike           M56 Saint John T                     21.80m  
      FOUL  18.35m  21.80m  21.40m  PASS  PASS
 
W16-17 Hammer Throw
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Noel, Sara-Eve           W17 athletics ch          42.65m     41.54m  
      FOUL  41.23m  41.54m  FOUL  36.07m  FOUL
 
W20-29 Hammer Throw
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 MacDonald, Elizabeth     W28 Athlétisme S          54.37m     54.34m  
      53.68m  FOUL  54.34m  FOUL  FOUL  52.68m
 
M20-29 Hammer Throw
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Leblanc, Aaron           M21 Athlétisme S          43.45m     37.76m  
      FOUL  35.89m  37.53m  36.49m  FOUL  37.76m
 
M30+ Hammer Throw
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gautier, Paul            M51 Saint John T          38.00m     39.32m  
      33.46m  37.01m  39.32m  38.95m  38.62m  PASS
  2 Kiraly, Imrich           M69 Saint John T          28.02m     29.08m  
      27.01m  28.30m  29.08m  FOUL  28.82m  28.05m
  3 Leblanc, Steve           M43 Athlétisme S          30.00m     28.92m  
      24.53m  FOUL  24.37m  25.50m  FOUL  28.92m
  4 Jefferson, David         M71 Saint John T          27.01m     26.94m  
      25.67m  26.94m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  5 Robinson, Mike           M56 Saint John T                     20.13m  
      19.58m  20.13m  FOUL  19.10m  19.49m  PASS
 
W30+ Javelin Throw
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Peabody, Sharon          W57 Saint John T                     12.74m  
      10.76m  10.76m  12.74m  10.79m  9.90m  11.48m
  2 Cameron, Adrienne        W67 Saint John T                     11.27m  
      9.53m  FOUL  FOUL  11.24m  11.27m  10.63m
 
M16-17 Javelin Throw
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Godin, Christian         M16 Athlétisme P                     41.61m  
      41.61m  FOUL  40.62m  37.42m  39.40m  38.81m
 
M30+ Javelin Throw
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gautier, Paul            M51 Saint John T          38.00m     38.43m  
      33.20m  37.78m  37.67m  35.54m  38.43m  37.77m
  2 Gray, Glen               M45 Saint John T                     37.02m  
      34.88m  36.15m  37.02m  FOUL  35.06m  35.42m
  3 Robinson, Mike           M56 Saint John T                     35.70m  
      28.98m  FOUL  35.57m  35.70m  32.75m  FOUL
  4 Jefferson, David         M71 Saint John T                     23.78m  
      21.78m  21.11m  21.91m  21.81m  FOUL  23.78m
  5 Kiraly, Imrich           M69 Saint John T                     23.32m  
      20.81m  23.32m  23.15m  PASS  PASS  PASS
  6 Britton, Ross            M51 Saint John T                     22.92m  
      21.98m  FOUL  FOUL  22.92m  20.82m  16.76m
 
M30+ Weight Throw
=========================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Gautier, Paul            M51 Saint John T          15.00m     16.08m  
      15.12m  15.59m  PASS  14.60m  FOUL  16.08m
  2 Jefferson, David         M71 Saint John T          12.40m     11.80m  
      11.54m  11.80m  10.52m  10.94m  FOUL  FOUL
  3 Kiraly, Imrich           M69 Saint John T                     11.02m  
      9.69m  10.66m  FOUL  10.96m  FOUL  11.02m
  4 Robinson, Mike           M56 Saint John T                      7.87m  
      7.80m  7.82m  7.87m  7.79m  7.61m  7.60m 
	Men Weight Pentathlon
Points HT SP DT JT WT
---------------------------------------------------------------------------
---- M30+ ----
1 Gautier, Paul 39.32m 13.65m 40.82m 37.78m 15.59m
Saint John Track Club
Age-Graded Mark: 46.64m 15.99m 41.70m 46.38m 16.35m
Age-Graded Percent: 53.78% 69.18% 56.3% 47.1% 63.22%
M50 Team Points: 10 3518 (621) (851) (699) (535) (812)
-------------------------------------------------
2 Kiraly, Imrich 29.08m 9.16m 29.00m 23.32m 10.66m
Saint John Track Club
Age-Graded Mark: 42.61m 12.46m 33.74m 36.42m 11.88m
Age-Graded Percent: 49.14% 53.91% 45.55% 36.99% 45.97%
M68 Team Points: 8 2676 (555) (634) (539) (390) (558)
-------------------------------------------------
3 Jefferson, David 26.94m 8.48m 25.30m 21.91m 11.80m
Saint John Track Club
Age-Graded Mark: 40.74m 11.42m 32.33m 36.81m 13.46m
Age-Graded Percent: 46.97% 49.42% 43.65% 37.38% 52.05%
M71 Team Points: 6 2648 (524) (571) (510) (396) (647)
-------------------------------------------------
4 Robinson, Mike 20.13m 8.29m 21.80m 35.57m 7.87m
Saint John Track Club
Age-Graded Mark: 26.46m 10.53m 24.20m 47.59m 8.83m
Age-Graded Percent: 30.5% 45.55% 32.67% 48.33% 34.16%
M56 Team Points: 5 2104 (294) (518) (352) (553) (387)
-------------------------------------------------
	

Close window