13th Annual Hub City Classic
Medavie Blue Cross Stadium, Moncton, NB Jun 18, 2022
Licensed to Athletisme Sud-est South East Athl. Club HY-TEK's Meet Manager
Hub City 2022 - 18/06/2022
18/06/2022
Results
Event 1 Girls 80 Meter Sprint
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Daigle, Cloey Faye A.S.E.A. 12.11 -2.3
2 Howley, Reagan A.S.E.A. 15.11 -2.3
Event 2 Girls 100 Meter Sprint
=====================================================================
Name Year Team Prelims Wind
=====================================================================
Preliminaries
1 Smikle, Shaniece A.S.E.A. 13.67q -4.4
2 Hebert, Josee A.S.E.A. 14.30q -4.4
3 Delphin, Elisha A.S.E.A. 14.78q -4.4
4 Daigle, Kym Lynn A.S.E.A. 14.84q -4.4
5 Degreeff, Jasmine A.S.E.A. 15.43q -4.4
Event 2 Girls 100 Meter Sprint
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Smikle, Shaniece A.S.E.A. 13.32 -1.4
2 Daigle, Kym Lynn A.S.E.A. 14.46 -1.4
3 Delphin, Elisha A.S.E.A. 14.73 -1.4
4 Degreeff, Jasmine A.S.E.A. 15.32 -1.4
Event 3 Boys 100 Meter Sprint
=====================================================================
Name Year Team Prelims Wind
=====================================================================
Preliminaries
1 Gaudet, Luc Saint John R 11.68q -2.1
2 Roussel, Francis Charles A.S.E.A. 11.71q -2.1
3 Delphin, Ethan A.S.E.A. 12.37q -2.1
4 Simon, Samuel A.S.E.A. 12.99q -2.1
5 Justason, Andrew Fredericton 13.31q -2.1
6 Langille, Noah Aetos Athlet 13.35q -2.1
Event 3 Boys 100 Meter Sprint
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
Finals
1 Gaudet, Luc Saint John R 11.60 -0.9
2 Roussel, Francis Charles A.S.E.A. 11.65 -0.9
3 Simon, Samuel A.S.E.A. 13.04 -0.9
4 Langille, Noah Aetos Athlet 13.47 -0.9
Event 4 Girls 15 & Under 200 Meter Hurdles 0.762m
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Nowlan, Claire A.S.E.A. 32.39 -1.5
Event 5 Boys 15 & Under 200 Meter Hurdles 0.762m
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Francis, Jacoby A.S.E.A. 30.02 -1.5
2 Levi Labobe, Breilan A.S.E.A. 30.36 -1.5
Event 6 Women 16+ 400 Meter Hurdles 0.762m
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Sweeney, Sierra Halifast Ath 1:07.67
2 Allanach, Janelle A.S.E.A. 1:09.41
Event 8 Women 800 Meter Run
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Johnson, Peighton Saint John R 2:20.82
2 Mackinnon, Madalyn A.S.E.A. 2:21.31
3 Enstrom, Sadie Aetos Athlet 2:31.02
4 Carter, Abbie A.S.E.A. 2:38.00
5 Nowlan, Claire A.S.E.A. 2:43.36
6 Howley, Addison A.S.E.A. 2:53.35
Event 9 Men 800 Meter Run
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Karhi, Kalevi Saint John R 1:59.78
2 MacLean, Isaac A.S.E.A. 2:06.08
3 MacIsaac, Max Islanders Tr 2:06.67
4 Boucher, Jérémy A.S.E.A. 2:20.31
5 Blanchette, Alain A.S.E.A. 2:20.45
6 Young, Justin Fredericton 2:24.01
Event 10 Women 150 Meter Sprint
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Daigle, Cloey Faye A.S.E.A. 22.52 -1.7
2 Howley, Reagan A.S.E.A. 28.81 -1.7
Event 11 Women 200 Meter Sprint
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Salkey, Tavia Saint John R 26.08 -1.3
2 Smikle, Shaniece A.S.E.A. 27.42 -1.3
3 Roussy, Chloe A.S.E.A. 29.70 -1.3
4 Degreeff, Jasmine A.S.E.A. 32.47 -1.3
5 Howley, Addison A.S.E.A. 34.32 -1.3
Event 12 Men 200 Meter Sprint
========================================================================
Name Year Team Finals Wind H#
========================================================================
1 Wilkie, Ethan Saint John R 23.22 -1.2 2
2 Roussel, Francis Charles A.S.E.A. 23.25 -1.2 2
3 Howarth, Kieran-Jon Unattached-N 23.86 -0.8 1
4 LeBlanc, Marc-Étienne A.S.E.A. 24.17 -1.2 2
5 Enstrom, Owen Aetos Athlet 24.97 -1.2 2
6 Levi Labobe, Breilan A.S.E.A. 26.91 -0.8 1
7 Simon, Samuel A.S.E.A. 27.22 -0.8 1
8 Langille, Noah Aetos Athlet 27.49 -0.8 1
Event 13 Women 2000 Meter Run
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Lemaire, Juliana A.S.E.A. 7:15.87
Event 14 Men 2000 Meter Run
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Mackinnon, Noah A.S.E.A. 6:46.37
Event 15 Men 3000 Meter Run
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 MacLean, Isaac A.S.E.A. 9:50.85
2 Parent, Frédéric A.S.E.A. 9:53.95
3 Young, Justin Fredericton 10:30.42
4 Blanchette, Luc A.S.E.A. 10:43.94
Event 16 Women 80 Meter Hurdles 0.762m
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Gaudry, Catherine Halifast Ath 14.53 -1.7
Event 17 Women 100 Meter Hurdles 0.838m
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Gaudry, Abbigael Halifast Ath 15.75 -0.1
2 MacIsaac, Shelby Saint John R 17.27 -0.1
3 McLaughlin, Jenna A.S.E.A. 18.55 -0.1
Event 19 Men 110 Meter Hurdles 1.07m
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Steeves, Clint A.S.E.A. 16.60 -3.4
Event 21 Men 1200 Meter Run
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Mackinnon, Noah A.S.E.A. 3:51.97
Event 22 Women 1500 Meter Run
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Mackinnon, Madalyn A.S.E.A. 5:19.00
Event 24 Women 300 Meter Sprint
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Smikle, Shaniece A.S.E.A. 43.28
2 Enstrom, Sadie Aetos Athlet 45.66
3 Daigle, Kym Lynn A.S.E.A. 46.13
4 Nowlan, Claire A.S.E.A. 48.14
Event 25 Men 300 Meter Sprint
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Levi Labobe, Breilan A.S.E.A. 43.26
Event 26 Women 400 Meter Sprint
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Roussy, Chloe A.S.E.A. 1:08.47
Event 27 Men 400 Meter Sprint
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Gaudet, Luc Saint John R 54.49
2 LeBlanc, Marc-Étienne A.S.E.A. 54.89
3 Roussel, Francis Charles A.S.E.A. 55.45
4 Mellish, Jack A.S.E.A. 55.90
5 Parent, Frédéric A.S.E.A. 56.26
6 Blanchette, Luc A.S.E.A. 59.97
7 Blanchette, Alain A.S.E.A. 1:01.08
Event 28 Women 1500 Meter Steeplechase 0.762m
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Lemaire, Juliana A.S.E.A. 5:41.59
2 Enstrom, Sadie Aetos Athlet 6:43.91
Event 30 Women Discus 1kg
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 MacIsaac, Chelsea Truro Lions 43.92m
2 Spoozak, Elizabeth Halifast Ath 36.63m
3 Walker, Sydney A.S.E.A. 28.46m
4 LeBlanc, Audrée A.S.E.A. 25.54m
5 Macpherson, Marin Saint John R 24.73m
Event 31 Men Discus 1.75kg
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Van Wart, Jonathon Asea 25.02m
Event 35 Women Hammer Throw 4kg
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Spoozak, Elizabeth Halifast Ath 30.84m
Event 36 Men Hammer Throw 7.26kg
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Salah, Simon Halifast Ath 38.42m
Event 37 Men High Jump
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Justason, Andrew Fredericton 1.58m
Event 38 Women High Jump
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Hicks, Kiersten Athlétisme C 1.50m
2 Gaudry, Catherine Halifast Ath 1.45m
Event 39 Men Long Jump
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Steeves, Clint A.S.E.A. 5.56m 2.0
2 Delphin, Ethan A.S.E.A. 5.33m 0.6
3 Francis, Jacoby A.S.E.A. 5.30m 0.9
4 Simon, Samuel A.S.E.A. 5.06m 0.6
5 Savard, Alex Athlétisme C 4.57m 2.2
Event 40 Women Long Jump
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Delphin, Elisha A.S.E.A. 4.59m 1.4
2 LeBlanc, Audrée A.S.E.A. 4.35m 1.8
3 Mackinnon, Madalyn A.S.E.A. 4.29m 3.1
4 Daigle, Kym Lynn A.S.E.A. 4.27m 1.2
5 Daigle, Cloey Faye A.S.E.A. 4.03m 2.2
Event 41 Men Triple Jump
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Steeves, Clint A.S.E.A. 11.09m 1.1
2 Francis, Jacoby A.S.E.A. 10.73m 1.4
3 Levi Labobe, Breilan A.S.E.A. 10.15m 1.8
Event 42 Women Triple Jump
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Sweeney, Sierra Halifast Ath 10.84m 1.5
2 Gaudry, Catherine Halifast Ath 10.78m 0.5
Event 301 Girls 17 & Under Shot put 3kg
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 LeBlanc, Audrée A.S.E.A. 11.26m
2 Macpherson, Marin Saint John R 9.82m
3 Walker, Sydney A.S.E.A. 9.60m
Event 302 Women 20+ Shot put 4kg
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 MacIsaac, Chelsea Truro Lions 12.74m
Event 303 Boys 16 & Under 100 Meter Hurdles 0.838m
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Francis, Jacoby A.S.E.A. 18.41 -1.1
Event 304 Men 50-54 100 Meter Hurdles 0.914m
=====================================================================
Name Year Team Finals Wind
=====================================================================
1 Justason, Andrew Fredericton 16.22 -1.1
Event 305 Boys 16 & Under 400 Meter Hurdles 0.838m
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Mellish, Jack A.S.E.A. 1:02.54
Event 306 Men 18+ 400 Meter Hurdles 0.914m
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Brennan, Adrian Unattached-N 59.38
2 Steeves, Clint A.S.E.A. 1:04.50
Event 307 Men 15 & Under Shot put 4kg
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Mackinnon, Noah A.S.E.A. 10.72m
Event 308 Men 18-19 Shot put 6kg
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Van Wart, Jonathon Asea 8.88m
Event 310 Men 18-19 Javelin 800g
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Van Wart, Jonathon Asea 28.08m
Event 311 Men 50-54 Javelin 700g
================================================================
Name Year Team Finals
================================================================
1 Justason, Andrew Fredericton 39.24m